Menu
JenOHubnutí.cz
Diety

Bulka, která nezdobí, ale nehrozí

Objevil se vám podkožní útvar, který se pohybuje, je tvrdý a rozhodně vám nedělá radost? Když nebolí, jen působí estetický stín, není se čeho obávat. V případě, že je v místě na první pohled viditelném, můžete uvažovat o jeho vyjmutí.

V první chvíli je to šok a velký strach: bulka nikdy nevěští nic dobrého. V případě lipomu, zvaném tuková bulka, je to naopak. Nezhoubný nádor je vyplněný pouze tukem a může se objevit kdekoli na těle. Nejčastěji v prsu, ve vlasové části hlavy, na zádech, nose, očních víčkách, rukou, v podpaží, na krku, na stehnech, hýždích či na varleti. Stejně tak vzniká uvnitř těla, na nejrůznějších orgánech, kde o něm vůbec nebudete vědět, zjistit jeho existenci můžete zcela náhodně při vyšetření na úplně jinou diagnózu.

Proč se objevila

Není jasné vysvětlení, ale někdy se zmiňuje vrozená dispozice, nedostatek vitaminů C a E, oslabená tuková tkáň, poruchy tukové látkové výměny a některé nemoci, třeba Gardnerův syndrom a řada poranění. Rizikové faktory, které vznik lipomu podporují jsou obezita, vysoký cholesterol, nemoci jater či cukrovka. Není třeba se stresovat. Nezhoubný útvar, měkký bezbolestivý výrůstek spíš zlobí nevzhledností než rizikem. Mají tendenci růst pomalu řadu měsíců někdy i let. Lipomy se mohou objevit u kohokoliv, ale nejčastěji u věkové skupiny mezi 40 a 60 lety a trápí víc muže. Samozřejmě, když se začne měnit, zvětšovat nebo bolet, je potřeba zpozornět a vydat se k lékaři.

Chcete ho odstranit?

Někdy lipom nevadí, jindy je z estetického důvodu nepřijatelný a je na místě ho odstranit. To probíhá v lokální anestezii chirurgickým řezem. Pak už stačí několik stehů a můžete odejít domů. Výkon se provádí ambulantně, není nutná žádná speciální příprava. Pak už jen udržovat ránu v čistotě, aby se nezanítila a v případě, že ji máte zašitou stehy, které se samy nevstřebají, čeká vás ještě jejich vyndání přibližně po týdnu, deseti dnech.

Přírodní způsoby, jak se lipomu zbavit

Jablečný ocet vyrovnává v těle hladiny pH, což napomáhá ke zmenšení tukových bulek a k celkovému pročištění těla, odstraňování toxinů a jiných nečistot, navíc zlepšuje trávení. Zkuste mast ze stejného poměru roztaveného včelího vosku a surového nefiltrovaného jablečného octa. Lipom se bude pravidelným natíráním smršťovat. Ricinový olej, který obsahuje kyselinu ricinolejovou zmenšuje tukové tkáně pod kůží. Potírejte postiženou část kůže tamponem namočeném v ricinovém oleji a napuštěný tampon nechte působit celou noc. Ráno myjte místo teplou vodou. Síla česneku je v adenosinu, alicinu a dalších složkách, které obsahují síru. Masírujte lipom směsí olivového oleje a několika kapek česneku až 3x denně, můžete denně ráno sníst dva, tři stroužky syrového česneku nalačno. Zázvor nejen zmenšuje lipomy, ale ještě prospívá krevnímu oběhu v těle. Několikrát denně masírujte lipom zázvorovým olejem, nechte ho působit půl hodiny na kůži, pak opláchněte. Pijte denně i tři šálky zázvorového čaje. Podobně funguje i kajenský pepř se svou složkou kapsaicin. Několikrát denně můžete masírovat lipom krémem s kapsaicinem.

Zlato zvané kurkumin

Účinnou látku najdete v oddencích kurkumy dlouhé. Tato asijská příbuzná zázvoru je typická svou sytě žlutou barvou a využívá se v kuchyni – je jednou ze složek kari koření. Známé využití je v kosmetice i medicíně. Extrakt z kurkumy je takzvaný polyfenol – dobře rozpustný v tucích a olejích.  Kurkumin má výrazné antioxidační účinky, potlačuje volné radikály. Ty v organismu způsobují ve vysokých koncentracích chronický zánět, rozvoj srdečních a nádorových nemocí. Antioxidační účinky kurkuminu mají protizánětlivý efekt, snižují bolest, působí proti depresím.

V přírodní podobě se velmi obtížně vstřebává do organismu, rychle se rozkládá a vylučuje z těla ven. Proto je potřeba ho přijímat ve formě doplňků stravy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bulka, která nezdobí, ale nehrozí