Menu
JenOHubnutí.cz
Diety

Dash dieta. Vyzkoušejte jídelníček nejoceňovanější diety dneška

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

13. 4. 2017

Říká se o ní, že je nejlepší dietou současnosti. Jak vám Dash dieta, kterou vyvinuli lékaři ve Spojených státech, může pomoci rozloučit se s nadbytečnými kily?

Naučte se dodržovat zásady metody zvané Dash dieta. Získáte zdraví a postavu, kterou jste si vždy přáli.

Dash dieta – v čem spočívá

Kila půjdou dolů, vaše zdraví a nálada naopak vzhůru. Dash dieta nabízí kromě řešení nadváhy také nástroje pro snížení vysokého tlaku a jeho prevenci, či snížení hladiny špatného cholesterolu.

DASH znamená Dietary Approaches to Stop Hypertension, tedy volně přeloženo Výživové metody pro boj s vysokým tlakem. Jedná se o doporučení pro správnou výživu i zdravý pohyb, jejichž kombinací je možné zamezit onemocněním jako je vysoký krevní tlak a cukrovka. 

Dash dieta ve skutečnosti nevyžaduje žádný drastický režim a rozhodně při jejím dodržování nebudete hladovět. Metodou Dash diety je navýšení příjmu ovoce, zeleniny, zdravých tuků v podobě ořechů a rostlinných olejů, celozrnných potravin, a naopak omezení potravin s vysokým obsahem soli, (špatných) tuků a rafinovaných cukrů.

Dash dieta – Jak začít a 3 základní doporučení

Připravte si sami pro sebe zdravý jídelníček, nebo požádejte výživového specialistu, aby vám zezačátku pomohl vybrat, které potraviny jsou pro vás vhodné.

Omezení soli

Dash dieta je známá také jako Low sodium diet neboli dieta s velmi malým množstvím soli v jídelníčku. Pokud jste zvyklí konzumovat běžně polotovary, připravená jídla a jíst v restauracích, omezte tento návyk na minimum – v restauraci nemáte možnost si zkontrolovat obsah soli, který je jedním z pilířů diety.

Jako zdravý člověk byste měli podle přístupu DASH konzumovat do 2,3 g soli denně. Pokud již bojujete s vysokým tlakem, diabetes onemocněním ledvin, bude vaše strava obsahovat denně jen 1,5 g soli. Je to opravdu velmi malé množství, protože Češi v průměru konzumují v průměru 12 g soli denně. Proto je nejlepší cestou pro dodržení obsahu soli vařit si všechna jídla, pokud možno doma. Obsah soli můžete snižovat postupně, tak si vaše chuťové pohárky zvyknou a po nějaké době nebudete velké množství soli potřebovat.

Sladkosti a alkohol

Co se týká alkoholu, pro muže jsou denní doporučenou dávkou dvě sklenky červeného vína, pro ženy jedna. Ideální je nepít vůbec, kvůli vysokému obsahu cukru v alkoholických nápojích, nicméně malé dávky kvalitního vína či piva jsou povoleny. Míchaným drinkům s velkým obsahem cukrů, jako je mojito nebo piňa colada, se vyhýbejte obloukem a dopřávejte si je opravdu jen výjimečně.

Sladkosti, jako jsou dorty nebo sušenky, jsou v rámci režimu Dash povoleny pouze ve výjimečných případech. Vždy volte ´´menší zlo´´ tedy zkontrolujte na obalu, že jsou sušenky celozrnné a cukr se objevuje až ke konci seznamu ingrediencí, nikoliv jako první položka. Pokud máte chuť na sladké, volte pár kostiček čokolády se 70 % podílem kakaa. Slaďte medem nebo datlovým sirupem, který má výbornou chuť – vyzkoušejte ho!

Změna životního stylu

Dodržováním diety neztratíte chuť k jídlu, ani nebudete polykat doplňky stravy nebo drasticky navyšovat množství bílkovin ve stravě. Dash dieta je více než čím jiným spíše návratem ke kořenům – je dietou s co největším obsahem potravin v přírodní nebo minimálně upravené podobě.

Je třeba si uvědomit, že Dash dieta nabízí pozvolnou, ale trvalou změnu pro změnu vašeho životního stylu, jehož výsledkem je ztráta nadbytečné tělesné váhy a prevence nebo částečná kontrola onemocnění, která jdou s nadváhou ruku v ruce.

Dash dieta – Ukázka jídelníčku na jeden den

Snídaně

1 šálek ovesných vloček, 1 banán, 150 g bílého jogurtu nebo 1 šálek polotučného mléka

Oběd

Obložený celozrnný chléb (2 plátky) s náplní: 1 kuřecí prso restované na lžičce olivového oleje, natrhané pomocí vidličky (bez soli), dresing ze dvou lžic jogurtu, 1 stroužku česneku a oregana, půlka rajčete na plátky

Malý salát z půlky okurky s citronovou šťávou a slunečnicovými semínky (použijte koření dle chuti, bez soli)

Dezert: ovocný salát z 1 šálku nakrájeného ovoce a šťávy z půlky pomeranče

Večeře

1 šálek vařené čočky, dvě vejce vařená natvrdo, 1 sladká brambora pečená v troubě s rozmarýnem, jako dresing lžíce zakysané smetany s nakrájenou jarní cibulkou a špetkou sladké mleté papriky, plátky oblíbené zeleniny jako obloha

Svačiny mezi jídly: Dash dieta nenařizuje jíst po třech hodinách, pokud jste ale zvyklí si dát něco malého mezi hlavními jídly, nebo chcete zdravou svačinku před sportem, vyzkoušejte tyto alternativy:

5 mandlí a 5 sušených meruněk

1 jogurt s lžičkou domácí marmelády a chia semínky

1 plátek celozrnného chleba s plátky mozzarelly, čerstvou bazalkou a kapkou olivového oleje

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Dash dieta. Vyzkoušejte jídelníček nejoceňovanější diety dneška