Menu
JenOHubnutí.cz
Co jíst při hubnutí

Jak často jíst při hubnutí. Je 5x denně správně?

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

13. 5. 2017

Výživoví poradci doporučují jíst 5x denně. Přírodní medicína má ale na počet denních porcí jiný názor. Jak často jíst při hubnutí?

Když se rozhodneme zhubnout nadbytečná kila, přemýšlíme především o tom, co jíst a nejíst. Důležité ale je rozhodnout se také kolikrát denně jíst pro úspěšné zhubnutí.

Jak často jíst při hubnutí

Jíst 5x denně po 2,5 až 3 hodinách je dobrý nápad. Více než dodržet pět denních porcí je ale namístě držet se pevných hodin, které jsou určené pro jídlo. Odvykněte si od neustálého uzobávání.

Pokud vás přepadne hlad po cestě domů, ale víte, že za půl hodiny si dáte večeři, raději se napijte vody, než abyste zamířili k nejbližšímu rychlému občerstvení. Ideální je připravit si všechny porce jídla pro všední dny předem, tak nebudete ztrácet čas přípravou a hladovět. O víkendu či ve volných dnech si potom můžete dopřát čerstvě připravené jídlo, protože máte více času.

Nemáte po obědě hlad, a vaším dalším jídlem je až gigantická večeře? Zkuste zmenšit porci, potom je větší pravděpodobnost, že dostanete hlad v čase, který máte vyhrazen na odpolední svačinu.

Rozhodně se ale nenuťte do jídla, když nemáte hlad. Klidně jednu porci vynechejte, dejte ale pozor na nevědomé zhltnutí čokoládové tyčinky nebo pizzu ze stánku, protože jste si nedali svačinu.

Jak často jíst při hubnutí – názor přírodní medicíny

Co se týká alternativních doporučení z oblasti tradiční výživy, například jogíni jedí pouze jedno velké jídlo denně, kterým je buď snídaně anebo oběd. Jíst 5x denně je podle nich zbytečná zátěž pro žaludek, který mezi jídly dostatečně neodpočívá.

Z praktického hlediska je organizace jídla 5x denně komplikovaná, protože neustále musíme myslet na svačiny a vybalovat jídlo třeba v metru či na schůzce, abychom dodrželi čas naší denní porce. A tak vyzkoušejte také jogínský pohled na věc, a uvidíte, jestli pro váš organismus bude účinných 5 denních porcí anebo jen 3, z toho jedna větší.

Co jíst večer a nepřibrat

Co jíst večer při hubnutí? Jednoduchá rada: jezte to samé, jako oběd, ale bez přílohy. Tedy bílkoviny a zeleninu, ale ne rýži, těstoviny, pečivo atd. Pokud jste zvyklí jíst k večeři obložený chleba, ze začátku bude těžké jíst bezsacharidové večeře, ale bez vyřazení příloh večer nezhubnete (pokud tedy nemáte extrémní fyzickou zátěž, jako je aerobní trénink více než 1x denně).

Jezte ideálně nejpozději 2-1,5 hodiny před spaním. Čím později během dne, tím je naše trávení pomalejší. Nemusíte k večeři jíst jen saláty, klidně si dejte teplou polévku, rybu s dušenou zeleninou, nebo kuřecí prsa a restované zelené fazolky.

Jak často pít vodu

A na konec jeden důležitý, ale často přehlížený bod všech diet: nikdy nepijte společně s jídlem. Hydratujte tělo čistou vodou pouze půl hodiny po jídle, a maximálně půl hodiny před jídlem. Pokud se brzy po jídle napijeme, nenecháme prostor trávicím šťávám, které se starají o správné zpracování potravy. Vypadá to jako banalita, ale nesprávné přijímání tekutin může být jednou z brzd vašeho úspěšného hubnutí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak často jíst při hubnutí. Je 5x denně správně?