Menu
JenOHubnutí.cz
Jídelníček

Jak správně snídat. Nejdůležitější návyky pro štíhlou linii

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

11. 4. 2017

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Zvyk dát si dobrou snídani vám pomůže při hubnutí i pro lepší start dne. Jak se ke snídani staví nutriční poradci a jogíni? Naučte se, jak správně snídat.

Nemáme čas, nemáme chuť jíst to, co je doma anebo zkrátka nemáme návyk jíst brzy potom, co vstaneme. To jsou nejčastější důvody pro vynechání snídaně.

Jak správně snídat – získejte návyk

Přitom snídaně je důležitou složkou dne – pokud začneme den skvělým jídlem a v klidu, máme podle psychologů velkou šanci, že i celý náš den bude probíhat bez stresu.

Nemusíte jíst hned po probuzení. Ve skutečnosti bychom ráno nalačno měli vypít sklenici teplé vody s citronem, která nastartuje náš metabolismus. Snídat je ideální až po půl hodině. Mezi vypitím vody a snídaní si tak můžete dát sprchu, upravit se a připravit se na celý den, a potom usednout ke snídani.

Další možností, která se vám možná bude zamlouvat více, pokud nejste zvyklí jíst po ránu, je vyrazit do práce nalačno (opět ale pijte vodu, nebo ovocný džus) a až v práci se nasnídat nebo později nasvačit.

A co vlastně snídat?

Ideálně větší množství sacharidů, doplněné menším množstvím bílkovin a tuků. Složité sacharidy (jako je celozrnný chléb nebo ovesné vločky) vám dodávají energii postupně, proto vydržíte od snídaně až do oběda (nebo do svačiny) bez rychlého nástupu hladu. Naopak pokud si dáte k snídani třeba jen jogurt, už za hodinu vám nejspíš bude žaludek hlásit potřebu dalšího doplnění paliva.

Dejte si samozřejmě to, co máte rádi. Pokud například nesnesete po ránu nic sladkého, vynechte ovesnou kaši a připravte si sendvič nebo topinku se sýrem, šunkou a vejcem.

boxík…Jak správně snídat – pít nebo nepít kávu?

Pití kávy by nemělo být životabudičem každého rána, ale spíše momentem, který si užíváte, který je jen váš. Takže ráno si kávu klidně dejte, ale nejlépe uděláte, když si ji vychutnáte v sedě, ne zhltnutou v kelímku po cestě do práce.

Jak správně snídat – co když nemám čas na snídani

Ulehčete si život a připravte si první jídlo dne už předchozí večer. Například si můžete připravit ovesné vločky s mlékem, chia semínky a medem a dát do ledničky. Ráno si tuto rychlou dobrotu jen ohřejete.

Připravte si hrneček na čaj, nakrájejte chleba…vše, co můžete udělat už večer vám ráno ušetří drahocenné minuty, které můžete věnovat snídani. To platí i o dalších momentech ranní rutiny: připravte si oblečení a spodní prádlo, materiály do práce a do školy, použijte občas suchý šampon místo mytí a sušení vlasů. Nekontrolujte hned ráno Instagram a Facebook, ale pusťte si příjemnou hudbu a vychutnejte si první momenty dne.

Pokud máte děti, naučte je snídat s vámi – skvělý návyk jim pomůže i v dospělosti, a ve škole nebo školce nebudou ospalé.

Jak správně snídat – hubnutí

Tady je to jasné. Když necháme tělo nějaký čas hladovět, začne se strachovat o další příjem potravy a pro jistotu se bude zásobit potravou, kterou mu jednou za čas dáte. Proto je zdravé snídat, prolomíte totiž půst, který jste drželi po celou noc.

Pokud si dáte ke snídani čerstvě vylisovanou šťávu a vypijete dostatek bylinného čaje nebo vody, nakopnete svůj metabolismus hned zrána, a v průběhu dne tak budete lépe spalovat kalorie z další potravy.

Jak správně snídat – jogínské doporučení

Jogíni ovšem s předchozím tvrzením (které je vlastní nutričním specialistům) tak docela nesouhlasí. Podle nich je totiž lepší začít den lehce, pouze s vodou a tělesným cvičením, a nechat tělo hladovět jako pokračování nočního půstu. Až po pár hodinách doporučují dát si něco malého, anebo začít den rovnou obědem. Prý to pomáhá k očistě těla. Mohlo by to být řešení pro ty, kteří snídají neradi a hlad i chuť dostanou až v pozdním dopoledni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně snídat. Nejdůležitější návyky pro štíhlou linii