Menu
JenOHubnutí.cz
Co jíst při hubnutí

Kajanský pepř. Můžeme ho označit jako zázračné koření na hubnutí?

Redakce

Redakce

6. 12. 2017

Už jste o kajenském pepři slyšeli? Je opravdu tak zázračný? Pomáhá s hubnutím? Můžete pomocí něj i detoxikovat tělo? Říká se, že ano a dokonce existují studie, které jeho pozitivní účinky na zdraví potvrzují.

Co to kajenský pepř je a čím je tak zázračný?

Kajenský pepř je přírodním kořením, které dokonce podle studií pomáhá s hubnutím tím, že zmírňuje ty věčné chutě „na něco“, zrychluje metabolismus a pomáhá pálit kalorie. Tou hlavní účinnou látkou v kajenském pepři je kapsaicin, který se ale nachází také v ostatních druzích paprik.

Cože? Řekli jste paprik?

No, ano. Kajenský pepř totiž není pepř a ani tak nevypadá, je to totiž druh poměrně pálivé papriky. U kajenské papriky se nabízí dvě možnosti překladu Cayenne pepper – vybrat si můžete buď pepř, nebo papriku. No a někdo si prostě asi při překladu instinktivně zvolil pepř, ale ve skutečnosti to byla paprika. Co naplat, když už všichni toto koření začali považovat za pepř? Tak se to tak nechalo a do dnešního dne kajenský pepř úspěšně každého plete. Ale zpět k jeho benefitům.

Kajenský pepř dieta

Studie z roku 2014 potvrdila, že lidé, kteří konzumovali kajenský pepř u každého jídla, pociťovali sytost rychleji již z menšího množství jídla a měli menší chutě na různé laskominy. Za tuto vlastnost však nemůže kajenský pepř jako takový, ale kapsaicin, který obsahuje každá pálivá paprika.

Zrychluje metabolismus

Další studie, tentokrát starší z roku 2003, ukázala, že ženám, které jedly čerstvý kajenský pepř (posloužit stejně mohou i čerstvé chilli papričky), se po 30 minutách výrazně zrychlil metabolismus. Rychlost metabolismu ovlivňuje, jak rychle tělo přemění jídlo a nápoje na energii. Čím rychlejší váš metabolismus je, tím pravděpodobnější je přeměna příjmu na energii, namísto ukládání do tuků.

Spálíte více kalorií

Díky své pálivosti vám kajenský pepř nejen mírně popálí jazyk, ale také pomůže spálit kalorie. Když totiž jíte pálivé papričky, teplota těla se zvýší. Tělo na zvýšenou teplotu reaguje ochlazováním, čímž tělo spaluje kalorie. Navíc ve studii z roku 2011 se ukázalo, že lidé, kteří ve svém jídelníčku neměli zahrnuté pálivé papričky, reagovali na kajenské kapsle úbytkem váhy spíše než ti, kteří štiplavé chuti papriky neodolali a pravidelně ji do jídelníčku zařazovali. Což ovšem znamená, že čím víc bude tělo na kajenský pepř navyklé, úměrně se tím sníží i jeho hubnoucí účinky. Vybudujete si zkrátka na něj toleranci.

Jak zařadit kajenský pepř do jídelníčku?

Můžete s ním vařit, ale upřímně, umíte si představit jíst každý den pálivé jídlo? Anebo si můžete zakoupit mletý kajenský pepř a rozmíchat ve vodě, přidat do smoothie, čaje nebo jakéhokoli jiného oblíbeného nápoje. Pokud vám vyloženě chuť kajenského pepře vadí, můžete užívat kapsaicin v tabletách.

Kajenský pepř a dávkování

Benefity poznáte již při denním užívání 28 gramů čerstvých papriček anebo 1 gramu sušených papriček.

Kajenský pepř detox: vážně?

Jistě víte, že se kajenský pepř používá spolu s několika dalšími ingrediencemi k detoxu. Dokonce existují detoxikační kúry různých značek, které bývají poněkud předražené. Jelikož jde pouze o mix citronové šťávy, javorového sirupu, kajenského pepře a vody, můžete si tuto substanci namíchat klidně sami. Otázkou ovšem zůstává, jak tento detox funguje a zda je opravdu tak zázračný. Neexistuje totiž žádný výzkum, který by potvrdil, že kombinace těchto surovin tělo během tří až desíti dnů zbaví všech těch toxinů, které naše tělo hromadí. Ano, jistě, ztratíte během této kúry váhu, ještě aby ne. O tomto efektu se ani pochybovat snad nedá, ale jakmile začnete zase opět normálně jíst, váhu naberete zpět. Nejedná se ani o žádnou zdravou metodu a navíc vám budou chybět vitamíny a živiny, jejichž nedostatek může provázet bolest hlavy, malátnost či podrážděnost.

Jak dlouhodobě zhubnout a detoxikovat tělo?

Nečekejte doporučení na žádný zázračný produkt. Ten zázračný produkt totiž všichni již máme. Je jím naše tělo, které nepotřebuje k detoxikaci žádné detoxikační kúry. Tělo se zkrátka detoxikuje samo, je to jeho funkce. Náš organismus se snaží být za každou cenu zdravý. Pokud mu budeme ovšem házet klacky pod nohy tím, že budeme jíst špatné potraviny a zpomalovat metabolismus nápoji z javorového sirupu s papričkami apod., moc mu v tomto nepomůžeme.

Detox vs. půst

Konec konců si můžete nasadit půst o vodě, případně zeleninových šťávách a vyjde vás to lépe. Každopádně jakýkoli půst je dobrý k jakémusi restartu těla. Pokud tedy nejíte zrovna zdravě a rozhodli jste se dát na tu zdravější cestu, postit se je dobrým začátkem. Když přečkáte počáteční obtíže, přestane vás tolik honit mlsná a když začnete jíst zdravě, tělo vám poděkuje a začne se detoxikovat samo. Pokud ovšem podstoupíte jakýkoli půst, včetně toho s kajenským pepřem a javorovým sirupem a poté začnete jíst opět nesprávné potraviny, bude vám celé to trápení k ničemu a spíše než úbytek váhy, zažijete pořádný jojo efekt.

Benefity kajenského pepře na celkové zdraví

  • Výzkumy na krysách ukázaly, že kajenský pepř pomáhá potlačit růst žaludečních vředů, alespoň tedy u krys.
  • Další studie prováděná opět na krysách ukázala, že konzumace kapsaicinu má pozitivní účinky na cévy, z čehož mohou těžit hlavně lidé s cukrovkou a lidé trpící obezitou. Současně tak výzkumníci vkládají do kapsaicinu mnoho nadějí, jelikož věří, že může přispět ke snížení rizika mrtvice a vysokého krevního tlaku.
  • Kapsaicin má protizánětlivé účinky a také pozitivní účinky na zažívání. Jedna studie ukázala, že 198 zdravým účastníkům studie a 178 účastníkům s trávícími obtížemi, bylo po stránce gastrointestinální lépe než před tím.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Kajanský pepř. Můžeme ho označit jako zázračné koření na hubnutí?