Menu
JenOHubnutí.cz
Jak zhubnout

Nutriční poradna – co to je a v čem vám může pomoci?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

13. 10. 2022

Když vás bolí zub, navštívíte zubaře. Když máte akné, zajdete za kosmetičkou. A když nevíte jak jíst, abyste nenabírali, navštívíte nutriční poradnu. Dnes již není žádná ostuda přiznat, že i když vaříme každý den, se zdravým jídelníčkem si nevíme rady.

Do nutriční poradny zamíříme většinou, až když máme nějaký problém. Často je to obezita, která komplikuje pohyb, ubírá energii a zatěžuje kolena či klouby. Jelikož každé zhubnuté kilo tyto nepříjemnosti zmírňuje, lidé se chtějí poradit s výživovým poradcem. Ten by měl najít příčinu problému a pomoci najít řešení. Jeho úkolem je, nastavit vám zdravý jídelníček, díky kterému půjde hubnutí jako po másle. Také můžete zamířit do dietologické ambulance.

Výživový poradce a dietolog, nebo obezitolog – jaký je rozdíl?

Rozdílů je hodně. K dietologovi nebo obezitologovi třeba potřebujete doporučení od všeobecného lékaře. Navštěvují ho již lidé, kterým ručička váhy ukazuje obezitu, což je tehdy, když procento tělesného tuku v těle dosáhne 40 a více procent. Výhodou výživového poradce je, že na jeho návštěvu nepotřebujete doporučení a nebudete ani dlouho čekat. Oproti dietologovi vám nejenže poskládá zdravý jídelníček na míru, ale celým procesem hubnutí prochází s vámi. Měli byste dostat gramážový jídelníček, dle kterého si jídla připravujete. Nutriční poradna má být také místem, kde se cítíte uvolněně a víte, že výživový poradce je tady pro vás. Kromě všeobecných doporučení a A4 s potravinami, kterým byste se měli vyhýbat, od něho dostáváte konkrétní recepty.

Nutriční poradna jako místo prevence nadváhy a obezity

Když cítíme, že se s naším tělem něco děje a chceme zjistit, jak na tom jsme, můžeme využít měření složení těla. V nutriční poradně, která měří tělo bioimpedančním zařízením, jako třeba InBody, se za pár minut dozvíte, kolik vody, tuku a svalů máte v těle. Zde přesně zjistíte, kde se vám ukládá tuk a jestli vám hrozí riziko kardiovaskulárních chorob. Také se dozvíte hodnotu a množství útrobního tuku, který, jak víme, je důležitým ukazatelem celkového zdraví. Hubnutí s výživovým poradcem, který má zkušenosti, tak můžete díky přesné váze sledovat doslova z blízka. Žádné léky na hubnutí od něj ale nedostanete – ten vám v případě, že je to nutné, může dát jedině dietolog nebo obezitolog.

Hubnutí jako celoživotní cesta

V nutriční poradně byste neměli dostat jen dietu na hubnutí. Cílem by mělo být vás naučit jíst tak, abyste i za pár let věděli, jak má vypadat vyvážené jídlo. Abyste nebyli hladoví, neusínali po obědě a měli celkově více energie, a to díky jídlu. Proto jsou nutriční poradny a výživoví poradci stále více oblíbení. Ale pozor, vždy si vyhledejte recenze a přesvědčte se, že dokážou pomoci. A pak už myslete jen na to, že držení jídelníčku v ruce vám samo o sobě nepomůže. Je potřeba dle něj vařit, a hlavně na začátku dodržovat i gramáže.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nutriční poradna – co to je a v čem vám může pomoci?