Menu
JenOHubnutí.cz
Jak zhubnout

Výzva: Jak na hubnutí za sedm dní?

Redakce

Redakce

12. 8. 2018

Tak tady to léto konečně máme. Někdo se těšil, někdo možná ne. Těšili se určitě všichni ti, kterým se do léta podařilo zhubnout to, co chtěli. Ostatní přijali prostě fakt, že se jim to zase nepovedlo, tak snad příští léto to klapne.

Kdy začít hubnout (nejen) do plavek?

Ono začínat hubnout na jaře, kdy se objevují první výzvy k hubnutí do plavek, je stejně už pozdě. Zdravou cestou se vám nepodaří zhubnout 20 kilo za dva měsíce. Proto si dávat předsevzetí, že do léta či do svatby zhubnete tolik a tolik, není zrovna nejšťastnější. Není tedy zrovna moudré stanovit si deadline do kdy zhubnete, ale raději od kdy začnete lépe jíst a hýbat se. A datum ukončení? To je nejlepší nikdy. Pokud najedete do těch správných kolejí, budete na sobě pozorovat výsledky vaší píle, kterou ale jako píli vnímat vlastně ani nebudete. Bude to prostě váš životní styl, který za ten brambůrkový už nikdy nebudete chtít vyměnit.

Co když přestanu jíst?

Přestat jíst a zhubnout je ve své podstatě velmi snadné, to dokáže každý, když se hecne. Možná jste to dokázali vy sami nebo někdo z vašich blízkých. Nejíst a zhubnout. Jenomže takto hubnutí nefunguje. Tedy funguje, ale je to cesta do pekel. Buď tedy skončíte s anorexií kombinovanou s bulimií anebo zase zpátky jednoho dne přiberete to, co jste zhubnuli a ještě s bonusem navíc. Díky věčným dietám a jojo efektům máte zpomalený metabolismus, který musíte rozběhat, abyste začali znovu hubnout díky zdravé stravě. Ale jídlem, ne jeho absencí a pohybem, pokud možno.

Takže jak začít? Zkuste to se sedmidenní výzvou

Bude to těžké, zvláště pokud máte v hlavě zafixováno, že se nejlépe hubne nejedením. Půjde to také těžko, pokud jsou vaše chuťové buňky naučené na průmyslově zpracované potraviny. Dobrou zprávou je, že nic není nemožné. Je jen potřeba začít, začít správně. Tato sedmidenní výzva vám pomůže. Nemám ráda různé hubnoucí výzvy, ale tato je jiná. Není totiž hubnoucí, neslibuje zázraky za pár dnů. Pomůže vám však vaše stravovací návyky restartovat a dovést vás na tu správnou cestu, po které když půjdete dál už sami, dostanete se přesně tam, kam chcete.

Řekněte sbohem nezdravému jídlu

Takže? Jste odhodláni se svou životosprávnou konečně něco udělat? Jste ochotni vzdát se fastfoodu, sladkostí, brambůrek a všeho toho průmyslově zpracovaného jídla? Chcete se jednou pro vždy zbavit těch nehorázných chutí na junk food? Je to neuvěřitelné, ale vážně to jde. Jediné, co potřebujete, je začít se stravovat správně. Pak se vám podaří zhubnout, pak vás nebudou honit chutě na čokoládu, pak budete konečně šťastnější a sami se sebou spokojeni.

Možná ze začátku zhubnete nebo naopak přiberete

I když primárním cílem této výzvy není ztratit nějaká ta kila, na váze to určitě poznáte, pokud junk food vysadíte. Ale není tomu tak, že byste zhubnuli tuky, voda v těle dokáže totiž s rafičkou váhy pěkně zamávat směrem nahoru. A je to voda, která má v sobě tu moc, že vypadáte oplácaněji aneb naopak hubeněji. Také pamatujte na to, že pokud z věčných hladovek přejdete na jídlo, nejspíše ze začátku přiberete. Ale nenechte se zastrašit, vaše tělo bude jen zmatené a potřebuje čas. Musí si zvyknout na to, že zase bude jíst. Musí vám nejdříve začít věřit, pak budete hubnout.

Pravidlo číslo jedna: Nejíst nezdravé potraviny

To vás jistě napadlo ještě dříve, než jste se k tomuto bodu dostali. Které potraviny to ale jsou? Když se budete řídit pravidlem čím méně průmyslově zpracované, tím lepší, neuděláte mnoho chyb. Rozhodně tak nesmíte jíst sladkosti, brambůrky, zákusky, zmrzlinu, všemi milované dounuty, smažená jídla, alkohol, džusy v krabicích, které kupujete v supermarketu či slazené sycené limonády. Vyhnout byste se také měli bílému pečivu a raději jej nahradit jeho celozrnnými variantami. Nenechte se ani zlákat proteinovými tyčinkami, a pokud jejich složení nerozumíte, raději je nekupujte vůbec. Ty kvalitní proteinové tyčinky stojí něco přes padesát korun, což není zrovna málo. Proteinové tyčinky za dvacku či třicet korun kvalitní nebudou a spíše budou obsahovat cukr, kterému se chcete vyhnout. Totéž platí i pro různé rádoby zdravé müsli tyčinky.

Pravidlo číslo dva: Nevyřazujte sacharidy

Úbytek váhy nejlépe zpozorujete, když vyřadíte sacharidy. Proto závodníci v kulturistice drží nízkosacharidovou dietu, proto mnoho lidí, kteří chtějí co nejrychleji zhubnout, toto stravování s omezeným příjmem sacharidů přijmou za svůj denní chleba. A proto také mají například problémy se spaním. Dlouho jim trvá, než usnou a klidně se stane, že neusnou vůbec anebo třeba jen na dvě hodiny. A kvalita spánku? Ta je špatná, velmi špatná. Snadno se tak stane, že člověk sáhne po prášcích na spaní. A pak? Pak už není daleko od závislosti. Jaké je tedy řešení? Rozhodně komplexní sacharidy nevyřazovat, ty do vyváženého a zdravého jídelníčku patří, stejně tak jako zdravé tuky. Nepatří tam, pokud se připravujete na nějakou soutěž, kde musíte být co možná nejvyrýsovanější. Pokud se tedy na žádnou soutěž nepřipravujete, je zcela zbytečné sacharidy vyřazovat.

Pravidlo číslo tři: Vaše strava by měla být pestrá

Co je pestré? No jasně, ovoce a zelenina. Takže kuřecí maso oživte nějakými těmi rajčátky, okurky, salátem. Vhodné je také ovoce či ořechy. Ale pozor! I přestože jsou ovoce a ořechy zdravé, neznamená to, že byste je měli nezřízeně jíst. Ovoce v závislosti na druhu obsahuje poměrně hodně cukru a ořechy či semínka hodně tuku. Takže tyto potraviny pochopitelně jezte, ale není radno to s nimi přehánět.

Pravidlo číslo čtyři: Po 18. hodině se rozhodně najezte

Už dávno není pravdou, že byste neměli po 18. hodině jíst, abyste hubnuli. Už moc dobře víme, že hubnutí takto nefunguje. Jezte, kdy chcete a jaké množství chcete, tedy pokud vám to bude sedět do makroživin. Abyste hubnuli, musíte být stále v kalorickém deficitu. Přiberete z čehokoli, pokud toho bude hodně. Čistě hypoteticky, pokud budete jíst celý den jen okurky a sníte jich takové množství, že budete v kalorickém nadbytku, hubnout nebudete. Nebojte se ani sacharidů na večeři, ty vám rozhodně neuškodí, spíše pomohou. No vážně, bude se vám po nich lépe spát. Jen vám jejich množství musí sedět do maker.

Pravidlo číslo pět: Pijte dostatek vody

Čím méně vody budete pít, tím více jí bude tělo zadržovat a budete tak vypadat zbytečně otekle. Proto za den vypijte minimálně 2,5 litru čisté vody. Pokud k tomu cvičíte, vypijete samozřejmě víc. A pokud jsou taková nesnesitelná vedra, jako je tomu například dnes, budete také vody potřebovat více. Stačí jen naslouchat svému tělu.

Pravidlo číslo šest: Zařaďte pohyb

Cvičení není úplně nezbytné, ale hodně vám pomůže. Úspěch při hubnutí přichází ze 70% správnou stravou. A těch 30%? To je právě ten pohyb. Zhubnout se dá pochopitelně jen na stravě, ale cvičením v kombinaci se správnou stravou se vám zrychlí metabolismus a hezky si vytvarujete postavu. Tuky půjdou dolů a svaly vykouknou. Začněte pomalu, pokud vám vyhovuje kardio, zařaďte kardio. Pokud jste se rozhodli jít do cvičení naplno a volíte silový trénink, skvělé, nemohli jste zvolit lépe. Pamatujte však na správnou techniku a dostatek jídla. Pokud se vám však cvičit a ani běhat nechce, choďte denně na procházky. Lymfa musí proudit.

Hubnutí jako vedlejší efekt

Zhubnout a být šťastný není žádný bojový úkol, který musíte splnit do té a do té doby. Je jedno, kdy začnete – jestli v prosinci, v létě nebo v září. Důležité je, že začnete. Je jedno kolik vám je, nikdy není pozdě začít být zdravý. Naším primárním cílem by proto nikdy nemělo být hubnutí jako takové, ale zdraví v prvé řadě a hubnutí jako vedlejší pozitivní efekt. Pokud budete mít tyto hodnoty poskládané naopak, spokojení nikdy nebudete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Výzva: Jak na hubnutí za sedm dní?