Menu
JenOHubnutí.cz
Jak zhubnout

Jak se naučit odpočívat kreativně. Získejte klid a zdraví

Kvůli hektickému pracovnímu nasazení a vlastní cílevědomosti jsme dnes zaměstnaní téměř 24 hodin. O volném čase jsme slyšeli naposledy na střední škole a místo procházky v parku raději hledáme nové klienty. Jak se naučit odpočívat?

Odpočinek má pro vaši štíhlou linii stejný význam, jako vyvážený jídelníček!

Proč neumíme relaxovat

Když pracujeme, cítíme se tak nějak opravdověji. Něco děláme, vytváříme hodnoty, jsme užiteční. Výsledek? Cítíme se unavení a přepracovaní.

Naučit se odpočívat je však stěžejní dovednost, pokud chceme zůstat zdraví a užít si volný čas naplno. Odpočinek zmírní stres a napětí z práce, osvěží nás a pomůže nám připravit se na další důležitý úkol v práci nebo ve škole. Jste připraveni začít relaxovat?

Jak se naučit odpočívat

Prvním krokem je utvořit si hranice mezi pracovním a soukromým životem. Zkuste si na relaxování vyhradit třeba tři hodiny týdně a ty si zapište do diáře jako úkol ke splnění. Pomůže i upomínka v telefonu, protože už víte, že máme tendenci na odpočinek zapomínat.

Pokud mluvíme o odpočinku, řeč není o tom jít se zničit do posilovny. I když fyzická aktivita je výborným prostředkem pro relaxaci, kardio aktivity nebo posilování na strojích nejsou odpočinkem v pravém slova smyslu.

Pokud chcete relaxovat v pohybu, je lepší si jít zaběhat do přírody. Čerstvý vzduch vás uvolní více, než klimatizace v posilovně a vaše oči si odpočinou od obrazovky počítače.

Další možností je zajít si na masáž, ke kadeřnici, na manikúru…anebo jednoduše na drink s lidmi, které máte rádi.

Jak se naučit odpočívat kreativně

Možná vám dělá problém sednout si jen tak ke knize, kterou máte rozečtenou, protože je přece tolik věcí, které musíte udělat a na četbu se tak stejně nesoustředíte. Zkuste zajít do nějaké nové kavárny, v cizím prostředí je větší šance, že na práci zapomenete a uvolníte se.

Dobrým trikem pro plánovaný odpočinek je zarezervovat si místo na kurzu, kde se naučíte něco úplně nového. Je to prověřená možnost, jak na pár hodin nebo celý víkend vypnout a ponořit se do workshopu, který vás zajímá. Nejlepší je, když se jeho téma vaší práce dotýká jen okrajově anebo vůbec.

Můžete také spojit svoje koníčky a sejít se s přáteli a rodinou v tak trochu jiném stylu. Co třeba zorganizovat mezinárodní večeři: členové rodiny nebo kamarádi si vylosují každý jeden stát a dostanou za úkol připravit jedno jeho typické jídlo. Poznáte nové chutě a naberete síly na další pracovní týden.

Máte děti? Je nemožné s nimi relaxovat, pořád je co dělat, že? Vezměte je na výlet a připravte pro ně hru, která je bude bavit. Může to být plnění úkolů po cestě nebo pro menší děti zpívání písniček a poznávání přírodnin. Děti se unaví a vy si odpočinete od domácích prací a neustálého pracovního závodu.

Jak se naučit odpočívat – pro zdraví a štíhlou linii

Pravidelný odpočinek je zabijákem kalorií a strážcem našeho dobrého psychického i fyzického zdraví. Co se spánku týká, v jeho nejhlubší fázi dochází k vyplavování růstového hormonu, který napomáhá spalování tuků a růstu svalů, jak říká německý lékař Detlef Pape.

Nejen spánek, ale také klidné posezení u dobré kávy nebo čaje, ochutnávání nového jídla, kreslení, jóga, návštěva oblíbeného nákupního centra…každý máme svoje oblíbené způsoby relaxace, jen na ně nemáme dostatek času.

Čtěte také: Jak správně snídat. Nejdůležitější návyky pro štíhlou linii

A to je třeba změnit! Tyto zdánlivé maličkosti totiž pro váš metabolismus však mají hodnotu zlata, protože trvalé vystavení stresu má za následek přibírání na váze, zatímco odpočinek napomáhá ztrátě nadbytečných kil více než jakákoliv dieta.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak se naučit odpočívat kreativně. Získejte klid a zdraví