Menu
JenOHubnutí.cz
Cvičení a posilování

Jak správně sedět na gymnastickém míči?

Chcete využívat gymnastický míč ke cvičení nebo ho vyměnit za nudnou kancelářskou židli? Aby bylo sezení na gymnastickém míči skutečně efektivní, je potřeba vědět, jak na to. Pokud si osvojíte správnou techniku, záda vám poděkují.

Proč je sezení na míči dobré?

  • Dynamický posed vás neustále nutí sedět rovně a udržovat rovnováhu, takže účinně posilujete vnitřní svalstvo trupu.
  • Příjemně uvolňujete páteř.
  • Uvolníte se i psychicky a odbouráte nahromaděný stres.

Vyberte si optimální velikost gymnastického míče

80 – 110 cm – míč 30 cm
110 – 140 cm – míč 40 cm
140 – 155 cm – míč 45 cm
150 – 165 cm – míč 55 cm
160 – 180 cm – míč 65 cm
175 – 190 cm – míč 75 cm
185 cm a více – míč 85 cm

Správný posed je základ

Sedněte si na střed míče a nohy rozkročte na šíři ramen. Opírejte se celou plochou chodidla o podlahu a hlídejte, aby se vaše lokty nedotýkaly míče. Snažte se držet stehna, kolena i lýtka v jedné linii, zatímco lýtka držte kolmo k podlaze. Mezi tělem a stehenní kostí udržujte úhel větší než 90 stupňů. Nezapomínejte ani na horní část těla. Ramena směřujte dozadu, vypněte prsa a hrudník a hlavu držte vzpřímenou. Na správné sezení na gymnastickém míči je důležité se soustředit. I malá chvilka nepozornosti totiž může způsobit nahrbení zad. Ještě lepší účinky než samotné sezení má pohupování na míči ze strany na stranu. Při snaze držet balanc posilujete vnitřní svalstvo celého trupu, aniž byste si to uvědomovali.

Čtěte také: Hubnutí plaváním. Je možné pálit kalorie ve vodě?

Jak dlouho sedět na gymnastickém míči?

Sezení na míči vyžaduje neustálé soustředění a hlídání správné polohy. Proto vám hlavně zpočátku bude stačit 5minutový posed. Jakmile ucítíte, že se vám na míči nesedí pohodlně nebo z něj sklouzáváte, vyměňte jej raději za běžnou židli.

Zádům uleví i overball

Perfektní pomůckou k uvolňování zad je i menší brácha gymnastického míče neboli overball. Jedná se o menší polovyfouknutý míč, který má spoustu využití od rehabilitačních cviků po posilování různých skupin svalů. Když si sednete na židli a dáte si míč za záda, bude se vám hned sedět lépe. Overball můžete umístit za bedra nebo horní část páteře. Využít ho můžete i v leže, kdy si s ním můžete příjemně masírovat celou oblast páteře.

Míč na sezení v kanceláři

Mnoho lidí si oblíbilo sezení na míči v práci jako alternativu ke klasické kancelářské židli. Míč v práci určitě využívejte, sedejte si na něj, ale vždy je na pár minut. Můžete začít na 5 minutách a dobu postupně prodlužovat. Ve správném posedu není snadné vydržet delší dobu, svaly se po chvíli unaví a pak dochází ke shrbení zad.

Čtěte také: Jak cvičit na rotopedu? Tipy pro správné hubnutí

Gymnastický míč pro těhotné

Čekáte miminko a nejste si jistá, zda je sezení na míči v těhotenství vhodné? Pokud nemáte těhotenství rizikové, bude pro vás gymnastický míč určitě to pravé. Spíše než k sezení jej ale využívejte ke cvičení a protahování. Uvolníte si tak krční páteř, ramena, bedra, hýždě i celé nohy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak správně sedět na gymnastickém míči?