Menu
JenOHubnutí.cz
Jak zhubnout

Jak správně spalovat tuky: tipy pro účinné hubnutí

Pokud jste do svého života zařadili pravidelnou sportovní aktivitu a hubnete, je třeba vědět, jak při ní správně spalovat tuky. S našimi tipy se vám podaří nastartovat spalování a vaše výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Jak spalovat tuky v noci i ve dne

1) Zvolte ten správný sport

Abyste mohli efektivně spalovat tuky, je potřeba vybrat si intenzivní cvičení, při kterém se pořádně zahřejete. Ideální ke spalování jsou kruhové tréninky, HIIT cvičení, běh, aerobic, crossfit nebo třeba jízda na kole. Nejlépe uděláte, když budete střídat více druhů pohybu a doplníte je o pravidelné posilování svalů.

2) Nepřekračujte optimální tepovou frekvenci

Tepová frekvence je odpovědí na otázku, jak spalovat tuky a ne svaly. Tuky budete spalovat jedině v případě, že si budete udržovat správnou tepovku. Příliš vysoká tepová frekvence zapříčiní spalování cukrů a u nízké tepovky vám zase bude daleko déle trvat, než se tuky začnou spalovat (cca 40 minut). Když víte, kdy tělo spaluje tuky, je mnohem jednodušší si trénink naplánovat tak, aby byl plně funkční

3) Hlídejte si kalorický příjem

Pokud chcete zhubnout, měl by váš výdej převažovat nad příjmem. Hlídejte si tedy, abyste denně přijali méně kalorií, než vydáte a dbejte na vyvážený jídelníček. Nevynechávejte bílkoviny, tuky ani sacharidy a přidejte i dostatek vlákniny a čisté vody.

Čtěte také: 21 potravin na hubnutí. Jaké jsou ty nejlepší pro spalování tuků?

4) Do hodiny po tréninku se najezte

Po cvičení jsou vaše svaly vyčerpané a zásoba glykogenu je zcela nebo téměř vyčerpaná. Svaly si pro svou regeneraci proto sahají pro bílkoviny a sacharidy, aby se rychle zotavily. Pokud jim tyto živiny nedodáte stravou, začnou si ji brát z vlastního těla. Když se do hodiny po skončení tréninku nenajíte, budete zbytečně ztrácet svaly, nebudete mít dostatek energie a zpomalíte celý svůj metabolismus. Nejvhodnějším jídlem po cvičení jsou kvalitní bílkoviny (libové maso, vejce, proteinový koncentrát) v kombinaci se sacharidovou složkou (rýže, brambory, celozrnné pečivo).

5) Vybudujte si svaly

Svaly spotřebovávají v klidovém stavu více energie než tuk. Čím více svalové hmoty na těle máte, tím více kalorií potřebuje pro fungování základních životních funkcí. Zjednodušeně se dá říct, že vlastně svaly spalují tuky. Aby spalování tuků po cvičení fungovalo podobně jako během něj, zařaďte do svých tréninků kromě kardia i posilování svalů. Cviky na spalování tuků přitom můžete provádět doma i v posilovně.

Jak spálit tuky na břiše

Bříško je část těla, na které je tuk okamžitě vidět. Viscerální tuk je navíc spjatý s rizikem vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku, mrtvice a srdečních chorob. Klíčem ke shození pneumatiky na břiše je pravidelný pohyb a posilování břišních svalů v kombinaci se správnou stravu. Zaměřte se na potraviny, které mají vysoký obsah vlákniny a vody a také na ty, které mimo jiné urychlují metabolismus.

Patří sem:

  • Okurka
  • Listové saláty
  • Meloun
  • Ananas
  • Jablko
  • Borůvky
  • Zelený čaj
  • Sladkovodní i mořské ryby
  • Luštěniny

Čtěte také: Velké břicho v přechodu. Jak se ho zbavit?

Spalování tuků – tabulka

Při výběru vhodné sportu vám může být vodítkem tabulka, která porovnává výdej energie při různých pohybových aktivitách.

Powerjóga – 292 kCal/1 hodina
Rychlejší chůze – 314 kCal/1 hodina
Vodní aerobic – 402 kCal/1 hodina
Horská turistika – 511 kCal/1 hodina
Intenzivní aerobic – 533 kCal/1 hodina
Bruslení – 548 kCal/1 hodina
Tenis – 584 kCal/1 hodina
Běh rychlostí 8 km/h – 606 kCal/1 hodina
Běh rychlostí 13 km/h – 861 kCal/1 hodina

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně spalovat tuky: tipy pro účinné hubnutí