Menu
JenOHubnutí.cz
Diety

Paleo dieta. Zdravé hubnutí nebo módní hit?

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

19. 5. 2017

Jaká je Paleo dieta? Lze při ní zhubnout anebo jde jen o další hit v oblasti stravování? Připravili jsme pro vás odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek.

Pojďme si nejdříve představit výživový koncept zvaný Paleo dieta.

Co je Paleo dieta – jídelníček

Doporučení v rámci jedné z nejdiskutovanějších diet současnosti vycházejí ze stravovacích návyků našich předků, především z období paleolitu: hodně bílkovin, zdravých tuků a zeleniny, a naopak omezení či úplný zákaz konzumace zrn (sacharidů), cukrů a rafinovaných potravin.

Paleo dieta – hubnutí

Díky vynechání pečiva z bílé mouky, cereálií a samozřejmě zákusků a slaných pochutin zhubneme v podstatě automaticky. Paleo dieta jde tedy rukou v ruce s moderním trendem připravovat si potraviny doma a vyhýbat se kupovaným předpřipraveným výrobkům a kalorickým ´´jídlům´´ ze stánků.

Paleo dieta – je zdravá?

Paleo dieta se snaží o využití přírodních zdrojů tuků a bílkovin. Pokud se rozhodnete ji dodržovat, budete konzumovat velké množství masa, ryb a vajec, zdravých tuků jako je kokosový olej, avokádo nebo ořechy, a k tomu porce zeleniny. Naopak konzumace ovoce je omezená na malé dávky denně. Někteří vyznavači paleo diety také ze svého jídelníčku vyloučili mléčné výrobky.

Paleo dieta – negativa

I na první pohled zdravé zásady Paleo diety mají ale svoje proti. V zásadě se jedná o zdravé stravování, díky využití čerstvých a minimálně upravených potravin.

Živočišné výrobky: Problémem dneška ale je, že maso a další živočišné výrobky, které se při paleo stravě hojně konzumují, pocházejí ve většině případů od zvířat, která jsou krmena geneticky modifikovaným krmivem s obsahem antibiotik a růstových hormonů. Taková strava se za zdravou požadovat nedá. Proto, pokud chcete dodržovat paleo dietu a nezatěžovat tělo chemicky a hormonálně upravenými potravinami, vybírejte výrobky z farmářských trhů nebo domácích chovů a vždy se informujte o způsobu výroby vašich potravin.

Problém s bílkovinami: Další kritikou paleo stravy je velká zátěž organismu kvůli objemu zkonzumvaných proteinů (bílkovin). Tělo stravuje bílkoviny obtížněji, než sacharidy a spotřebovává velké množství energie pro spálení těchto kalorií. K ´´rozbití´´ bílkovin v organismu je třeba pít velké, ale opravdu velké množství vody.

Paleo dieta – hubnutí nebo módní hit?

Ačkoliv paleo dieta získala oblibu v posledních letech, vychází především ze zásad zdravého rozumu: vařit si zdravě doma bez umělých přísad a průmyslových chutí. Díky vynechání bílého pečiva, které naše moderní společnost konzumuje v nezdravém množství (autor knihy Život bez pšenice, americký lékař William Davis, mluví o tzv. závislosti na pšenici) se zbavíme tuku na břiše, tedy v případě, že dodržíme také další zdravé návyky, jako je vynechání koly a dalších limonád, kečupu a podobných pochutin.

Na druhou stranu, sacharidy, především ty celozrnné (složité) a ty získané z ovoce (jednoduché) jsou hnacím motorem našeho mozku a také platí za zdroj energie pro fyzickou aktivitu. Proto se s jejich vynecháním můžete cítit slabě a bez energie.

Paleo strava zkušenosti a blog

Paleo dietu si oblíbil například Petr Mára, specialista na Apple a člověk, který přednáší o nových technologiích po celém světě. S Paleo dietou (nebo přesněji životním stylem Paleo) si vyléčil řadu zdravotních potíží.

V Petrově pojetí je Paleo strava o výživě složené z přirozených, nezpracovaných potravin, navýšení množství bílkovin a tuků ve stravě a naopak omezení sacharidů. Inspirujte se na jeho blogu!

Paleo strava a vegetariánství

Navíc je tu také otázka vegetariánství a veganství – někteří vegetariáni se například svoji stravu označují jako paleo a myslí tím vynechání průmyslových výrobků. Veškeré bílkoviny tak získávají pouze z rostlinných zdrojů (vegani) anebo konzumují velké množství vajec (vegetariáni). Většina vyznavačů paleo životního stylu ale propagují pouze stravu s vysokým obsahem masa.

Paleo dieta – potraviny, tuky a sacharidy

Jedním z největších témat současné diskuze o zdravé výživě jsou dva protichůdné názory: tuky jsou špatné vs. sacharidy jsou špatné. Zástupcem diety s nízkým objemem tuků je např. raw strava neboli tzv. vitariánství, a proti sacharidům stojí právě paleo dieta.

Paleo dieta, potraviny v ní specifikované a jejich kombinace, tvoří do jisté míry extrémní životní styl, který není jednoduché dodržovat. V naší společnosti jsou sacharidy k dostání na každém kroku, zatímco tzv. paleo potraviny, jako jsou kvalitní bílkoviny a tuky většina oslav a restaurací rychlého občerstvení postrádá.

A co na to teprve řekne vaše babička, které budete muset vysvětlit, že si dáte svíčkovou bez omáčky a knedlíků a o buchtách nechcete ani slyšet.

Paleo dieta – výsledky

Paleo strava je režim, na který je třeba si zvyknout a rozhodně není pro každého. Ze začátku bude vaše tělo toužit po sladkostech, nejspíš budete také trpět bolestmi hlavy kvůli nedostatku cukrů, na jejichž příjem je náš organismus zvyklý.

Paleo dieta na zkoušku

Není nic jednoduššího, než si ´´paleolitické´´ stravování vyzkoušet, třeba na měsíc. Pozorujte změny na váze i v zrcadle a zapisujte si svoji náladu a co vám chybí, či co vám naopak dělá dobře. Jedině tak zjistíte, zda je paleo dieta vhodným způsobem úpravy váhy pro vás.

Skvělou možností je pojmout paleo dietu jako restart pro vaše tělo. Když na nějaký čas zkusíte zcela vynechat sladkosti a průmyslově zpracované potraviny, váš organismus vám poděkuje a odmění se pravidelným vylučováním a ztrátou přebytečných kil. Získáte nové recepty, změníte k lepšímu vaše stravovací návyky a nejspíš se také zbavíte závislosti na cukru a pečivu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Paleo dieta. Zdravé hubnutí nebo módní hit?