Rychlé hubnutí je proces, který má svá jasně daná pravidla. Ať už chcete rychle zhubnout do šatů na svatbu kamarádky, nebo do plavek, které se od loňska podezřele srazily, buďte opatrní. Rychlé hubnutí může poškodit váš metabolismus. Podívejte se na šest věcí, kterých se lidé nejčastěji dopouštějí.
1. Kalorie a výdej energie
Jednou z nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí je snížení počtu přijatých kalorií bez ohledu na takzvaný index BMR. V angličtině tato zkratka znamená basal metabolic rate, tedy bazální metabolický výdej. Jedná se o množství energie, které lidské tělo vydá v klidovém stavu, v neutrálním prostředí a na lačno. Nejjednodušší návod na rychlé hubnutí je totiž spálit více kalorií, než zkonzumujete. Pokud je váš denní příjem 2000 kalorií (doporučený příjem energie pro ženy), ideální je snížit množství kalorií na 1500. To je bezpečný příjem energie, při kterém hubnete, aniž byste ohrozili svůj organismus. Tato čísla platí pouze obecně, protože žádní dva lidé nejsou stejní. Lidský metabolismus není stroj, a proto si nejprve změřte svůj BMR pomocí online kalkulačky. Jedině s konkrétními čísly vám na míru může být rychlé hubnutí efektivní.
2. Přerušovaný půst
Velmi oblíbenou metodou pro rychlé hubnutí je dieta 5:2. Ve své podstatě se jedná o přerušovaný půst, kdy dva dny držíte speciální nízkosacharidovou dietu (příjem cca 650 kalorií) a dalších pět dní se stravujete rozumně. Průzkumy ukázaly, že přerušovaný půst je pro zdraví přínosný, ale při rychlém hubnutí může být nebezpečný. Vaše tělo se totiž může přepnout do módu hladovění. V takové chvíli se organismus snaží ukládat veškerou energii z jídla do tuku, pro případ, že by tělo dále hladovělo. Vytváření takových rezerv má pak úplně opačný účinek a dokonce může vést až k metabolickým poruchám.
3. Bez cukru nemá rychlé hubnutí cenu
Rychlé hubnutí se bez cvičení neobejde. Pokud ale vykonáváte určitou fyzickou aktivitu, měli byste ji kompenzovat příjmem energie i při hubnutí. Nízkokalorické diety mohou zafungovat krátkodobě, ale v dlouhodobém měřítku jsou neudržitelné. Vaše tělo si totiž začne brát energii ze špatných míst. Lidské tělo spotřebovává nejprve sacharidy, následně tuky a pak bílkoviny. Při fyzické aktivitě tak nejprve spálíte cukry (především glukózu), pak si tělo začne brát energii z tuků a nakonec i z bílkovin, což jsou svaly. V případě, že tělu nedáte dostatek sacharidů a tuků, pustí se do svalů. A čím méně máte svalů, tím hůře můžete spalovat tuky.
4. Pitný režim je základ
Výživoví poradci se shodují v jedné věci. Rychlé hubnutí jde ruku v ruce s dostatečnou hydratací organismu. Člověk, který se snaží snížit svou tělesnou hmotnost, by měl denně vypít 2 až 3 litry tekutin. Jak říká známé okřídlené rčení, hlad je převlečená žízeň. Pokud pijete dostatek vody, velmi pravděpodobně se nebudete přejídat. V opačném případě je velmi snadné zaměnit žízeň za hlad, což vede ke zbytečné konzumaci jídla, které tělo ve skutečnosti nepotřebuje.
5. Nezapomínejte na večeři
Pokud celý den jíte velmi střídmě a po páté odpoledne vůbec, velmi pravděpodobně vás pozdě večer přepadne hlad, který většina lidí zažene sušenkou nebo jiným nezdravým jídlem. Rychlé hubnutí neznamená hladovění. Dopřejte si zdravou lehkou večeři kolem sedmé večerní. Kromě toho, že tělo nebude mít potřebu si ukládat zásoby, vy nebudete mít takové nutkání večer mlsat. Nejhorší věc, kterou můžete při hubnutí udělat, je nechat tělo ve spánku trávit. Ráno se probudíte vyčerpaní a bez chuti k jídlu. Pokud tělu dopřejete lehkou večeři několik hodin před spánkem, vzbudíte se ráno odpočatí a plní energie.
6. Velká očekávání
Jednoznačným zabijákem pro rychlé hubnutí jsou příliš vysoké cíle. Nenakládejte si toho příliš a mějte pouze realistická očekávání. Spolu s hubnutím je také potřeba pracovat přijmutí vlastního těla. Smiřte se s ním a buďte mu vděční za všechno, co pro vás dělá. Nechtějte zázraky hned a za každou cenu. Hubnutí je cesta a zdravé sebevědomí vypadá dobře na každém těle.