Menu
JenOHubnutí.cz
Cvičení a posilování

Hubnutí plaváním. Je možné pálit kalorie ve vodě?

Plavání pomáhá zhubnout, spalovat kalorie a nezatěžuje nadměrně klouby a šlachy. Při plavání se zároveň rovnoměrně zapojují všechny důležité svaly. Navíc se sami můžete rozhodnout, kolik bazénů uplavete a jaké tempo zvolíte. Hubnutí plaváním je vhodné jak pro úplné začátečníky, tak pro zdatné plavce. Bez ohledu na úroveň, kterou si vyberete, hubnutí plaváním má veškerá pozitiva. Nikdy není příliš pozdě na to, abyste se naučili něco nového nebo si zlepšili svůj plavecký styl. Relaxační forma cvičení je zábavná a kila jdou dolů skoro sama.

Hubnutí plaváním – vliv na postavu a zdraví

Na otázku, jak podporuje plavání hubnutí je jednoduchá odpověď. Plavání patří mezi nejfunkčnější aerobní cvičení, protože zapojuje všechny důležité svaly. Navíc existuje několik plaveckých stylů, jako jsou prsa, znak, kraul nebo motýlek, takže si můžete sami zvolit, jakou část těla budete posilovat. Dalším velkým přínosem plavání je, že posiluje kardiovaskulární systém. Plíce a srdce musí pořádně zabrat, aby celé tělo zásobilo kyslíkem. Každé cvičení, které zvýší srdeční frekvenci, je prospěšné. Čím více budete srdce a plíce namáhat, tím déle jim bude trvat, než se unaví. Navíc pravidelné plavání snižuje riziko chronických onemocnění, jako je například infarkt, mrtvice nebo cukrovka.

Plavání a formování postavy

Nic neformuje svaly na rukou tak jako plavání, zvláště pokud chce zapracovat na ramenních svalech a tricepsech. Všechny plavecké pohyby se zaměřují na horní paže, předloktí a ramena, včetně prsních svalů. Při pohybu se také zpevňují hluboké vnitřní svaly a posiluje se stabilizační systém. Když se tělo snaží pohybovat ve vodě, je totiž neustále v pozoru. Přirozeně se posilují břišní a hýžďové svaly, aniž byste museli dělat nejrůznější posilovací cviky, po kterých jsou svaly mnohdy namožené. Plavání se často doporučuje lidem, kteří mají bolesti zad nebo problémy s klouby. Pohyb ve vodě nezpůsobuje žádné otřesy a navíc voda nadlehčuje. Svaly z plavání pak zase zpětně pomáhají správnému držení těla.

Jak často chodit plavat?

Obecně neexistuje žádný návod na to, jak dlouho plavat. Hubnutí plaváním je velmi individuální záležitost. První věc, na kterou si musí budoucí plavec odpovědět, je důvod, proč plave? Někdo se chce spíše udržet v kondici, někomu jde o hubnutí plaváním. Záleží také na tom, jak zdatný plavec jste. Když zvážíte všechny proměnné, zjistíte jak často a na jak dlouho chodit plavat.

Příklad: plavání 1 km čas 20 – 40 minut

Obecně se pro začátek hubnutí plaváním uvádí následující model.

Zahřátí: 2 bazény (100 metrů)

Odpočinek

1 bazén pomalým tempem + 1 bazén rychlým tempem: 5 krát opakovat (500 m), ideálně bez odpočinku

Odpočinek

2 bazény rychlým tempem (100 metrů)

4 bazény podle sil a možností (200 metrů) – každý bazén plavat jiným stylem (znak, volný styl, prsa, volný styl)

Odpočinek

Vyplavání: 2 bazény (100 metrů)

Výše uvedené cvičení je spíše nástin pro někoho, kdo si chce zlepšit kondičku, zpevnit svaly a pomalu pracovat na snížení hmotnosti. Aby bylo hubnutí plavání skutečně účinné, je potřeba postupně navyšovat zátěž.

Co jíst po plavání

Existuje mnoho teorií ohledně toho, kdy a co byste měli jíst po plavání. Asi nejspolehlivější je jednoduchý, ale užitečný tip. Poslouchejte své tělo. Je pravděpodobné, že až vylezete z bazénu, budete se cítit vyhladověle. To pouze dokazuje, že jste plavali skutečně poctivě a vydali jste velké množství energie. Tuto energii je třeba doplnit a doporučuje se, abyste to udělali během hodiny po skončení plavání. Toto pravidlo jedné hodiny ostatně platí pro jakékoli cvičení a neomezuje se výhradně na plavání. I v případě, že se necítíte hladoví, dopřejte svému tělu rychlo a zdravou svačinku.

Důležitá je také skladba potravy, která by měla obsahovat makronutrienty. Uhlohydráty i bílkoviny jsou nezbytné k tomu, aby vaše tělo fungovalo normálně. Dokonce i v případě, kdy se snažíte zhubnout a chtěli byste snížit hladinu sacharidů. Makronutrienty stále patří mezi látky, které pohánějí vaše tělo a umožňují mu správně fungovat. Při hubnutí plaváním je vhodné konzumovat některé jednoduché uhlohydráty a potřebné bílkoviny, abyste měli svůj metabolismus pod kontrolou. Podívejte se na příklady lehkých svačin vhodných po plavání.

Jogurty a smoothie

Vybírejte si jogurty, které neobsahují umělé příchutě a sladidla. Jogurt je přirozeným zdrojem probiotik, draslíku, hořčíku a mnoha dalších užitečných látek. Můžete si vybrat jakékoliv ovoce, které chcete, nebo to, které je právě v sezóně, zmrazit a pak ho smíchat s jogurtem v mixéru. Získáte tak výživný a chutný nápoj. Jogurt a smoothie obecně spadají spíše do kategorie lehkého občerstvení mezi jídly, ale jsou skvělým řešením, když nemáte dostatek času.

Bílé maso a ryby

Pokud do sebe chcete dostat po plavání více bílkovin, vsaďte na jakoukoli formu bílého masa (kuřecí, krůtí, telecí) nebo na ryby. Existuje spousta způsobů, jak můžete konzumovat bílé maso, ať už je to ve zdravých sendvičích s celozrnným pečivem, v salátu nebo dušené se zeleninou.

Oříšky, semínka a sušené ovoce

Při hubnutí plaváním jsou výborným zdrojem zdravých tuků nejrůznější ořechy, které navíc obsahují vlákninu a vitamíny. Vždy byste měli vždy volit ořechy, které nebyly nijak zpracovány, což znamená, že jsou nesolené, neslazené a pokud možno syrové. Pak už si můžete svou směs namixovat dle libosti – makadamové ořechy, dýňová a slunečnicová semínka, kešu, mandle, konopná semena apod. Pokud potřebujete nějakou extra sladkost, kupte si sušené ovoce, jako jsou sušené brusinky, jahody, ananasové kousky, kokos apod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hubnutí plaváním. Je možné pálit kalorie ve vodě?