Menu
JenOHubnutí.cz
Jak zhubnout

Jak méně jíst? Řešením je pravidelnost a malé porce

Během hubnutí je těžké odolat dobrotám v podobě čokolád, dortů, sušenek a solených brambůrků. Problémem bývá i velikost porcí, která je při shazování přebytečných kil klíčová. Poradíme vám, jak si množství jídla ohlídat a zároveň se netrápit.

Jezte pravidelně

Pokud nevíte, jak se naučit jíst pravidelně, zkuste si po několik týdnů jídelníček připravovat dopředu a tento plán pak dodržovat. Postavte snídani, oběd, večeři i svačiny na stejně důležitou příčku jako je třeba schůzka s nadřízeným nebo mytí auta. Díky tomu nebudete pravidelnost v jídle stavět až na druhou kolej. Nejtěžší budou první dny. Jakmile je ale zvládnete, z nového režimu se stane zvyk a vy budete k jídlu sedat zcela automaticky.

Nandejte si na talíř menší porci

Jíst malé porce je dalším klíčem k úspěchu. Když si zvyknete na menší porce servírované v průběhu celého dne, bude méně pravděpodobné, že vás mezi jídly přepadnou nezvladatelné chutě. Z psychologického hlediska doporučujeme jídlo servírovat na menších talířcích. Váš mozek nabude dojmu, že do žaludku poputuje velká porce jídla a to i přesto, že tomu tak ve skutečnosti není.

Čtěte také: Lehká letní jídla. Recepty, které připravíte snadno a rozhodně s nimi nepřiberete

Vytvořte správnou atmosféru

Snažte se nejíst v tmavé nebo naopak příliš osvětlené místnosti. Sedněte si k jídelnímu stolu a televizi nechte vypnutou, dokud nedojíte. Vědci díky opakovaným studiím zjistili, že šero, nízko umístěná světla a hlasitá hudba nás nutí jíst daleko více, než potřebujeme.

Nespěchejte

Vyhraďte si na jídlo dostatek času a nikam za žádnou cenu nespěchejte. A jak se naučit jíst pomalu? Snažte se na chvíli zapomenout na to, co vás v průběhu dne ještě čeká a odhodit starosti za hlavu. Soustřeďte se na důkladné žvýkání a jídlo si vychutnávejte. Vnímejte, jakou má konzistenci, chuť a jak se jednotlivé suroviny pěkně doplňují.

Rozlišujte chuť a hlad

Náhlý hlad a nutkání něco hned teď sezobnout známe všichni. Co když je to ale teprve hodina, co jste obědvali a do večeře je zatím daleko? Hlad bývá často převlečený za žízeň nebo obyčejné chutě na něco dobrého. Proto nejprve vypijte sklenici vody a počkejte 10 minut. Je velmi pravděpodobné, že pocit hladu zmizí. Jestliže hlad přetrvává, uspokojte ho kouskem zeleniny, ovoce nebo kostičkou kvalitní vysokoprocentní čokolády.

Čtěte také: Jak se naučit pít vodu? 6 tipů, jak dodržovat správný pitný režim

Pečujte o své psychické zdraví

Neukojitelný hlad bývá často spojený s narušenou psychikou a úzkostnými stavy. Velkou roli tu hraje i dlouhodobý stres. Pokud jste neustále pod tlakem, tělo si žádá stále další a další energii na zvládání těžkých situací. Zkuste do svého života zařadit více odpočinku a pohybu. Skvělých výsledků dosáhnete například s jógou a pravidelnými procházkami v přírodě. Najděte si více času sami pro sebe a věnujte se tomu, co máte rádi a co vás uklidňuje. Nezáleží na tom, zda začnete malovat, psát povídky nebo hrát na kytaru. Důležité je, aby vás činnost bavila a vy nemuseli zahánět stres či nudu jídlem.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak méně jíst? Řešením je pravidelnost a malé porce