Menu
JenOHubnutí.cz
Co nejíst při hubnutí

Jak přestat jíst sladké. Zbavte se závislosti chytře

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

24. 7. 2017

Chuť na sladké večer, při menstruaci, ve stresu…všechny víme, že bojovat s chutěmi není nic jednoduchého, zvlášť, když máme špatnou náladu. Jak přestat jíst sladké? 

Jíst sladké v menší míře, omezit čokoládu, přestat jíst dortík ke kávě – to vše zvládneme, když se zbavíme závislosti na cukru. Je složité přestat jíst sladké? Ne tolik, jak si myslíme!

Jak přestat jíst sladké – začněte pomalu

Přestat jíst sladké ze dne na den příliš nefunguje, protože dřív nebo později sáhnete po čokoládové tyčince, protože to prostě nevydržíte. Daleko lepší je podniknout chytré kroky, které vás dovedou ke zdárné budoucnosti bez cukru.

Jak odstranit chuť na sladké – zlomte zvyk

Začněte tím, že si uvědomíte, proč jíte sladké a kdy. Důvod může být fyziologický anebo psychologický. Fyziologickými podněty může být nedostatek spánku či minerálů (především chromu), či nepravidelná strava.

Smutek, nuda, odměna, protože jedí kamarádky…psychologických důvodů je také množství a z některých se velmi rychle stane silný zvyk. Ten je potřeba zlomit a místo něj zajistit jiné podněty: může to být zdravá náhrada dezertu nebo něco úplně jiného, než je jídlo: skvěle funguje sport nebo odvedení pozornosti dobrou knížkou. Funguje také vyčistit si zuby po každém jídle.

Chuť na sladké večer

Znáte to, přijdete z práce, dáte si zdravou večeři, připravujete se na další školní či pracovní den, když to přijde: neodolatelná chuť na cokoliv. Večerní chuť na čokoládu, sušenky a vlastně cokoliv s cukrem je běžná u žen i u mužů.

Hrajte se sebou sladkou hru: slibte si večer, že když si ten koláč nedáte teď před spaním, budete si ho moci dát k snídani – konzumace sladkého jídla v první polovině dne je menším zlem, než se cpát dobrotami odpoledne či večer, kdy už náš metabolismus není tolik výkonný.

Jak přestat jíst sladké večer?

 • dejte si velký oběd (tak nebudete mít pocit, že se večer potřebujete odměnit po náročnm dni, kdy nebyl čas ani na jídlo
 • mezi obědem a večerní cestou z práce si dejte malou zdravou svačinku, třeba pár ořechů
 • pijte lékořicový čaj, je příjemně nasládlý, a navíc působí protizánětlivě a proti nadýmání
 • jezte k večeři bílkoviny, jako jsou vajíčka, sýry nebo libové maso či ryby (dodají pocit sytosti)
 • mějte doma v zásobě kvalitní hořkou čokoládu a dopřejte si pár kostiček po večeři, pokud máte neodolatenou chuť na sladké

Chuť na sladké před menstruací

Od prvního do šestého dne menstruace se naše tělo nachází v tzv. reflektivní fázi. Je to období nepřekonatelných chutí a emocionálních výkyvů a proto si v těchto dnech chutě na sladké nevyčítejte. Jak přestat jíst sladké před menstruací, když chceme zhubnout? Připravte si rovnou domácí buchtu z celozrnné mouky a oslazenou místo cukru datlovým sirupem, a přibalte si ji do práce i pro kolegyně. Až se ozvou chutě, nebudete utíkat do cukrárny.

Můžete si udělat i domácí ovocnou limonádu (v létě) nebo horkou čokoládu z hořkého kakaa a teplého mléka (v zimě). Budete mlsat, ale o něco zdravěji. Po dobu vašich dní se snažte odvést pozornost od jídla: zacvičte si jógu, nebo jiné relaxační cvičení, které uklidní vaši mysl. Dejte si teplou polévku z kořenové zeleniny a hýčkejte se: zajděte na masáž, dopřejte si aromatickou koupel nebo se podívejte na oblíbený film.

Jakmile tato fáze cyklu skončí, vaše vytrvalost a vůle se dostanou zpět na vrchol a můžete zase začít s dietou bez cukru.

Prášky proti chuti na sladké – chrom

Chuť na sladké a chrom, minerál, jehož nedostatkem trpíme v případě nedostatečného příjmu kvalitních živin, jsou úzce spjaty.

Ačkoliv chrom není nutné doplňovat do organismu pomocí tabletek, jeho nedostatek může v těle vzniknout, když potřebné množství nepřijmeme z potravy. Stačí konzumovat dostatečné množství čerstvých potravin v přirozeném stavu (buď zcela syrové nebo v tradiční úpravě, bez obsahu umělých látek, sladidel a aromat) a nedostatek chromu nám nehrozí.

Přirozenými zdroji chromu jsou:

 • červená řepa
 • mléčné výrobky
 • celozrnná mouka
 • pivní kvasnice
 • maso
 • melasa (vedlejší produkt výroby cukru)
 • lesní plody

V doplňcích stravy, známých jako prášky proti chuti na sladké, se využívá organická forma chromu pikolinát chromitý, který pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, a tak zmírňuje chuť na sladké – příčinou chutí je totiž právě kolísání krevních cukrů.

Nedostatek chromu se projevuje únavou, depresivní náladou (a právě pocit vyčerpání a smutku opět způsobuje i chutě na sladké) a brněním končetin. Úbytek tohoto minerálu je rizikový pro nemocné cukrovkou – zhoršuje její stav.

Co se stane, když přestanu jíst cukr

Není dobré přestat jíst veškeré potraviny, obsahující rafinovaný cukr, ze dne na den. S očistným procesem, který vede ke konci závislosti na cukru, přicházejí totiž velmi silné bolesti hlavy podobné migréně, pocit malátnosti, úzkost a změny nálady. Také vaše pleť se začne sama čistit a objeví se pupínky nebo vyrážka.

Skoncujte s cukrem raději postupně: přečtěte si knihy o zdravé výživě a závislosti na cukru (např. Zdraví v ohrožení: Hořká pravda o sladkém cukru). Na YouTube najdete spoustu videí, ve kterých vám ostatní, kteří se zbavují chutí na sladké, představí detoxikační příznaky a dají tipy, jak přežít přechodné období.

Recepty na dobroty bez cukru, 8týdenní program bez cukru a inspiraci najdete také na webu I quit sugar australské novinářky, bloggerky a odbornice na život bez cukru, Sarah Wilson.

Čtěte také: 60 dní bez cukru a proč s ním přestat, když chcete zhubout

Jak přestat jíst sladké – tipy jak se zbavit chutí

Vyzkoušejte 6 zaručených tipů, jak přestat jíst sladké:

Spěte a pijte vodu

Únava je jednou z příčin, která nás nutí sáhnout po něčem nezdravém, stejně jako například kocovina, kdy je naše tělo dehydrované a žádá si rychlou energii. Dopřejte si alespoň několikrát týdně 8 hodin spánku (ideální je každý den), relaxujte a každou půlhodinu vypijte sklenici vody.

Poznejte se

Když jsme naštvané nebo ve stresu, je jednoduché slupnout čokoládovou tyčinku nebo dvě, protože na chvíli odvede pozornost. Ve finále jsme ale ještě více podrážděné, protože jsme nedodržely dietu. V tento moment krize raději uznejte, že chcete jíst jen protože se cítíte v jednom kole a zařaďte zpátečku: vypijte velkou sklenici vody nebo si dejte horký nápoj jako je oblíbený čaj nebo horká čokoláda (z kakaa bez cukru) , které nahradí sladké a neuškodí štíhlé linii.

Nekupujte si sladkosti

To, co máte doma, darujte někomu jinému (bezdomovci na lavičce vám poděkují) a další sladkosti si nekupujte, v práci nebo ve škole si sladké přestaňte kupovat a za ušetřené peníze na konci měsíce si kupte něco hezkého na sebe (a možná v o číslo menší velikosti), sladké jezte jen, když vám ho někdo nabídne

Hlavně pomalu

Nezakazujte si sladké ze dne na den, ale bojujte se zvykem jíst cukr postupně: pokud jste dřív jedly tabulku čokolády denně, omezte na pár čtverečků nebo zdravější ovesné sušenky, po nedělním obědu u babičky si místo tří kousků dezertu dejte jen jeden a zbytek chutí zažeňte teplým čajem, ořechy, ovocem…

Jezte pravidelně

Nikdy nevynechávejte hlavní jídla. Pokud svoje tělo dostatečně nevyživujete, bude si hledat cestu pro kompenzaci a tou nejjednoduší je přijmout rychle množství cukrů.

Pečte si vlastní sladkosti

Není nic lepšího, než si v cestě za úplným omezením cukru pomoci slakými dobrotami domácí výroby! Vyzkoušejte sladké recepty slazené datlovým sirupem, stévií nebo banánem. Nebudete mít pocit, že se omezujete, a vaše nové recepty si zamiluje celá rodina!

Najděte si svůj sport!

Začít s něčím novým, co vás bude bavit, odvede vaši pozornost od stresu a každodenních starostí a tedy i od nutkání se odměňovat sladkostmi, když se něco nepovede. Fyzická aktivita také vyplavuje endorfiny, hormony, které jsou zodpovědné za náš pocit štěstí, a proto nebudete mít potřebu si je doplňovat radostí z jídla.

A navíc: chuť čokolády nám v ústech vydrží pár minut. Dotazy, jestli jsme náhodou nezhubly a poznámky o tom, jak skvěle vypadáme, potrvají měsíce!

Čtěte také: Jaký je nejlepší alkohol při dietě? 

Bojujete s chutí na sladké? Podařilo se vám vyzrát na závislost na cukru? Podělte se v komentářích o váš příběh a inspirujte ostatní!

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak přestat jíst sladké. Zbavte se závislosti chytře