Menu
JenOHubnutí.cz
Co jíst při hubnutí

Hubnutí a menstruace. Jak cyklus ovlivňuje vaše chutě

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

16. 6. 2017

Poznat emocionální a fyzické změny během jednotlivých fází cyklu je pro hubnutí klíčové. Naučte se rozumět svému tělu a poznejte, jak jsou propojené hubnutí a menstruace, a které potraviny jsou vhodné v období vašich dnů. 

Menstruační cyklus trvá 24-35 dní. Zjistěte, co se děje s vaším tělem a myslí v jednotlivých obdobích a naučte se využít hormonální změny ve svůj prospěch.

Hubnutí a menstruace: poznejte čtyři fáze cyklu

Ženský cyklus může ovlivnit hubnutí: způsobuje emocionální změny a s nimi spojené nepřekonatelné chutě, zadržování vody a výkyvy váhy.

Které fáze jsou vhodné pro začátek hubnutí a ve kterých je raději třeba se držet zpátky?

Hubnutí a menstruace – 1. fáze neboli chuť na sladké

Od prvního do šestého dne menstruace se naše tělo nachází v tzv. reflektivní fázi, kdy na tom s náladou nejsme úplně nejlépe a na šampionské fyzické výkony nemáme ani pomyšlení.

Přibírání na váze při menstruaci

Tato fáze cyklu není vhodná pro začátek diety, protože vaše snahy o dodržení režimu mohou být jednoduše rozbity emocionálními výkyvy. Přibírání při menstruaci je normální, proto vyčkejte i s vážením, ať vás vyšší váha v těchto perných dne zbytečně nerozhodí.

Hubnutí a menstruace: vhodná fyzická aktivita

Při menstruaci je vhodné provádět relaxační cvičení, jako je jóga nebo pilates, které posílí tělo a uklidní mysl. Zajděte se projít, dejte si teplou polévku a hýčkejte svoje tělo např. koupelí nebo si zajděte na masáž. Cokoliv, co odvede vaši pozornost od rozbalení tabulky čokolády nebo zhltnutí dvou pytlů brambůrek, se počítá.

Potraviny vhodné při menstruaci

Křeče a chutě na sladké pod kontrolou budete mít díky zvýšené konzumaci následujících potravin:

sója – sójové mléko, jogurty, maso nebo tofu regulují hormonální aktivity a obsahují množství železa, které při menstruaci potřebujeme doplnit. Vitaminy B2 a B6 také pomáhají tělu zbavit se únavy a pocitu vyčerpání.

čerstvé ovoce – vsaďte na zralé banány (nezralé zelené mohou způsobit nadýmání), ty jsou zdrojem draslíku a hořčíku a pomohou při křečích, stejně jako ovoce bohaté na flavonoidy, jako jsou švestky, borůvky a jablka.

ořechy – jsou skvělé proti stresu, a navíc pomáhají od nepříjemného nadýmání, kterým při menstruaci trpí množství žen. Do jídelníčku zařaďte mandle, kešu, lískové i vlašské ořechy už před začátkem cyklu, ať se tělo obrní včas.

slunečnicová semínka a žitná mouka – díky obsahu mědi tlumí chutě na sladké, stejně jako chrom (ten můžete užívat i v tabletách po celou dobu cyklu)

Dynamická 2. fáze – správný čas začít s dietou

Od 7. do 13. dne cyklu hraje ve váš prospěch! Vaše vytrvalost a vůle jsou na vrcholu, proto tuto fázi využijte pro začátek diety a cvičebního programu. Ve druhé fázi cyklu navíc dochází ke zvýšení racionality a potlačení emocí, proto bude mnohem jednodušší odolat sladkému a dodržet zdravý jídelníček.

Ovulační 3. fáze – dotáhněte hubnutí do konce

Ve třetí fázi dochází k ovulaci a cítíme se emocionálně na vrcholu. Stejně jako v předchozí fázi jsou naše tělo i mysl přístupné pro větší změny, proto pokračujte se zdravým jídelníčkem a využijte dostatek sebevědomí v této fázi k poznávání nových fyzických aktivit.

Kreativní 4. fáze – pozor na nástrahy

Poslední fáze nastává mezi 21. a 28. dnem cyklu. Je to kritické období, které potřebuje velkou dávku sebekontroly. První dny této fáze využijte produktivně – zajděte na kardio cvičení, které zmírní stres a zrychlí metabolismus.

Poslední dny této fáze označují ženy jako žravost před menstruací: objevují se chutě na sladké a nezdravé jídlo. Právě v této fázi je důležité odhalit působení hormonů na naše tělo a mozek a nenechat negativní myšlenky zvítězit nad zdravými návyky z předchozích fází.

Hubnutí a menstruace – vyzrajte na nástrahy cyklu

Menstruační cyklus a změny s ním spojené, ať už se fyzična či emocionálního rozpoložení týká, hubnutí u žen trochu komplikují.

Čtěte také: Jak často jíst při hubnutí. Je 5x denně správně?

Jakmile se ale naučíte rozpoznat jednotlivé fáze, bude pro vás snadnější udržet chutě a negativní myšlenky na uzdě. Poznání vlastního těla je prvním krokem k vaší vysněné postavě.

Hubnutí – ztráta menstruace

Větší a rychlý úbytek váhy může způsobit slabou menstruaci nebo její vynechání, stejně jako nedostatek některých živin. Než se pustíte do diety, poraďte se s výživovým specialistou. Ten zaručí hubnoucí program pro vás na míru, který bude efektivní a neublíží vašemu tělu, tedy neohrozí ani zdravý menstruační cyklus.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hubnutí a menstruace. Jak cyklus ovlivňuje vaše chutě