Menu
JenOHubnutí.cz
Jak zhubnout

Jak zhubnout při kojení a nepřijít o mateřské mléko

Mnoho žen se po porodu snaží dostat svou figuru do podoby, v jaké byla před těhotenstvím. Nicméně právě v prvních měsících po porodu nejde hubnutí tak rychle, jak by si člověk myslel. Existuje totiž  spousta překážek, které se staví do cesty. Mezi ty nejpodstatnější patří bezesné noci a stres. A ruku na srdce, mazlení s miminkem je mnohem přitažlivější představa trávení času než hodina dřiny ve fitness. Jedna z největších překážek, když chcete zhubnout při kojení, je riziko, že tělo přestane produkovat mléko.

Energetická náročnost kojení

Někteří lidé tvrdí, že kojení je nejlepší způsob, jak zhubnout po porodu. A u některých žen to může být i pravda. Záleží na metabolismu a tělesné konstituci. Energetický výdej při kojení je vysoký a spálíte během něj spoustu kalorií. Pokud máte navíc správně vyvážený jídelníček, může dojít ke ztrátě hmotnosti. Do hry ale vstupují i další faktory. Existují ženy, které při kojení hubnou zcela přirozeně. A najdou se i takové, které se nadbytečných kil začnou zbavovat až ve chvíli, kdy dítě kojit přestanou. Také přibírání při kojení není výjimkou. Záleží na každém individuálním případu. Neschopnost zhubnout při kojení může být pro mnoho žen frustrující. Přinášíme několik užitečných tipů, jak bezpečně zhubnout při kojení.

Kojím a hubnu

Základní radou je časté kojení, protože při něm tělo spaluje velké množství energie. Pokud začněte už během kojení cvičit, je důležité zachovat správný poměr mezi příjmem a výdejem kalorií. Tělo musí mít stále pocit, že má dostatek zásob, aby vyrábělo mléko. Kila sice půjdou dolů pomaleji, ale není to nemožné. Je důležité si uvědomit, že extrémní diety a cvičení mohou způsobit zmenšení nebo dokonce zastavení produkce mléka.

Hubnutí při kojení jídelníček

Základem hubnutí při hojení je dostatečný přísun vyvážené stravy. Pokud chcete zhubnout při kojení, měli byste si vypočítat index BMR. To je číslo, které vám říká, kolik kalorií vaše tělo spaluje v klidovém stavu. K tomu by měla kojící matka přidat ještě tak 300 – 500 kalorií. Dnes už jsou běžně k dispozici aplikace pro chytré telefony, do kterých zadáváte příjem a výdej kalorií a které automaticky vypočítávají, kolik energie ještě musíte vydat nebo přijmout.

Jakmile začnete ve větší míře cvičit, ujistěte se, že váš denní příjem kalorií neklesne pod hodnotu známku 1500 – 1800. Jako u každého hubnutí by ve vašem jídelníčku měly být hlavně správné tuky a cukry. Vyhýbejte se sladkostem z rafinovaného cukru, smaženým jídlům a zpracovaným potravinám. U hubnutí po porodu jídelníček rozhodně nepodceňujte.

Dodržujte pitný režim

Pití dostatečného množství vody se doporučuje při jakékoli formě hubnutí a platí to i pro případ, kdy chcete zhubnout při kojení. Voda pomáhá vyplavit toxiny a snižuje nadměrné zadržování tekutin v těle. Dostatečně hydratovaný organismus je nejen základ pro kojení, ale je také pro nezbytný při zdravém hubnutí. Konzumujte dostatečné množství tekutin před jídlem. Žaludek bude mít pocit nasycenosti a vy sníte menší porci jídla.

Umírněné cvičení

Existují lidé, kteří dokážou zhubnout bez nutnosti cvičení, pouze díky vhodné dietě. V konečném důsledku celý proces hubnutí je pouze poměr mezí příjmem a výdejem kalorií. Pokud patříte mezi typy lidí, kterým se nedaří ztrácet kila jen úpravou jídelníčku, musíte zapojit i fyzickou aktivitu. Jak už bylo uvedeno výše, dejte si pozor, ať nespalujete příliš mnoho kalorií. To by se mohlo zásadním způsobem podepsat na schopnosti vytvářet mateřské mléko. Pokud s cvičením začínáte, stačí se každý den vydat na půlhodinovou procházku s kočárkem, nebo si najít jakoukoli jinou formu mírného cvičení, které si užíváte. Zkuste například vyzkoušet mobilní aplikace, které dělají fyzickou aktivitu mnohem snazší a zábavnější.

Pokud chcete zhubnout při kojení, ale máte stále problém se ke cvičení donutit, najděte si nové způsoby, jak cvičit. Zajít si do posilovny není úplně snadné, když máte doma kojence. Zkuste si vymyslet nejrůznější fyzické aktivity, které můžete s dítětem dělat. Můžete například dát dítě do nosítka a vyrazit někam na kopec nebo projít dům od shora dolů. Přirozeně na sobě budete mít extra váhu, která procházku nebo chození zefektivní. Když dítě usne, můžete si zacvičit podle instruktáží na internetu. Například na kanálu Youtube je mnoho tipů na cvičení, která trvají jen několik minut.

Zhubnout při kojení pomalu a jistě

Nesnažte se zhubnout při kojení velké množství kil najednou. Není to zdravé, a pokud vsadíte na drastickou dietu, riskujete, že přijdete o mateřské mléko. Dietologové varují, že není zdravé zhubnout při kojení více než 1 kilogram za týden. Zamyslete se nad tím, že vašemu tělu trvalo devět měsíců, než stvořilo novou bytost. Váhu, kterou jste při tom tělo nabralo, nemusí ztratit přes noc. Buďte především v pohodě a nechte své tělo, ať se v klidu po porodu zotaví.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak zhubnout při kojení a nepřijít o mateřské mléko