Menu
JenOHubnutí.cz
Co jíst při hubnutí

Jak správně držet dietu. Zhubněte zdravě a napořád

Chcete vidět výsledek vašeho dietního snažení v zrcadle, ale možná nehodláte trávit večery chroupáním mrkve. Jak správně držet dietu?

Měla by být zdravá a měla by vás bavit. Měla byste se cítit mladší, krásnější a po pár týdnech či měsících si všimnout výsledků v zrcadle i na váze.

Dieta: jaká je ta správná a jak dlouho ji dodržovat? Přinášíme tipy, jak přijít o nadbytečná kila zdravě a s dobrou náladou.

Jak správně držet dietu – vyberte tu správnou

Vyberte si dietu, která bude vyvažovat vaše běžné dietní chyby. Máte problém se sladkostmi a každý den si chcete dát něco dobrého? Pohlídejte si vaše výživové hříchy a nahraďte je jinými zvyky. Například pokud se chcete odměnit za pochvalu od šéfa nebo za zvládnutou zkoušku ve škole, pusťte si film nebo si zajděte na manikúru. Tyhle radosti vám vydrží déle, něž chuť zmrzliny na patře.

Střežte ve svém jídelníčku dostatečné množství zeleniny, ovoce (3-5x denně) a dbejte na dostatek vlákniny (celozrnné sacharidy jako je chléb, těstoviny a rýže).

Pamatujte na to, že správná dieta vás nasytí, tedy rozhodně při jejím dodržování nehladovíte. Správná dieta obsahuje dostatek vitamínů a minerálů.

Jak správně držet dietu

Dokonalá dieta je taková, s jejímž dodržením nebudete mít velké potíže a která obsahuje co nejvíce čistých potravin (co nejméně zpracovaná, přírodní jídla bez dochucovadel, nadměrného množství soli a cukru). Dieta by měla mít dostatek kvalitních rostlinných i živočišných bílkovin, zdravých tuků (ořechy a zastudena lisované oleje) a různé funkční, tzv. superpotraviny (jako například kakaové boby, chia semínka, goji, zelený čaj, matcha čaj, ibišek)

Žádná dieta nebude fungovat bez dostatku vody! Dodržováním pitného režimu se vaše tělo čistí a vy přirozeně ztrácíte kila společně s odpadními látkami v organismu.

Jak správně držet dietu – jak dlouho?

To záleží na vašem cíli. Pokud chcete co nejrychleji zhubnout do plavek, nejspíš budete dodržovat striktnější režim po kratší dobu – můžete omezit příjem sacharidů a navýšit bílkoviny, anebo si dát týden jen s ovocem a zeleninou, to vás krásně pročistí a připraví váš organismus na novou letní sezonu (to se projeví splasklým bříškem a hebkou pletí).

Pokud ale místo slova dieta použijeme spojení zdravý životní styl, jedná se o celoživotní záležitost. Správný jídelníček by proto měl být pestrý a nápaditý tak, aby vás bavil po delší dobu a klidně i po zbytek života!

Obecně platí, že pro zhubnutí 5–10 kg je třeba dodržet dietní a cvičební režim cca 3 měsíce. Chystáte-li se zhubnout více, poraďte se s výživovým poradcem nebo lékařem na optimální dietě a období dodržení tohoto režimu.

Jak správně držet dietu – tipy pro úspěch

 • doma odstraňte z dosahu všechny sladkosti, brambůrky a podobné pochutiny
 • řekněte rodině a kamarádům, že držíte dietu (ať vám každý den nenabízí bonbóny a dortíky)
 • získejte motivaci – sledujte inspirativní videa a filmy o zdravé výživě a sportu
 • najděte restaurace v okolí, kde vaří zdravě a až se číslo na váze poprvé sníží, odměňte se výbornou večeří
 • přestaňte jíst sladké nebo smažené jídlo, když jste ve stresu (rozpoznejte svoji náladu a odlište hlad od chutí)
 • po obědě si bez výčitek dejte kousek ovoce nebo kostičku hořké čokolády jako dezert
 • večer jezte teplé zeleninové polévky, které vás nasytí
 • pokud chcete něco zobat u televize, dejte si nesolené oříšky nebo kvalitní sýr a sklenku vína (ne sušenky či smažené kuře a hranolky)
 • objevujte zdravé potraviny a naučte se připravovat nová jídla (ať vás dieta baví!)

Chcete zhubnout zdravě a napořád? Vyzkoušejte DASH, nejoceňovanější dietu dneška

 • dejte pozor na zdánlivě zdravé potraviny a kontrolujte složení při nákupu (ovocné jogurty se sladidly, mussli tyčinky plné cukru, nízkotučné potraviny, které mají mnoho sacharidů místo bílkovin)
 • cvičte každý den (běh, skákání přes švihadlo, posilovna, chůze, tanec či box…vyberte si svoji oblíbenou aktivitu)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně držet dietu. Zhubněte zdravě a napořád