Menu
JenOHubnutí.cz
Jak zhubnout

Typ postavy hruška: jak konečně zhubnout?

Redakce

Redakce

3. 10. 2017

Chcete zhubnout, ale i přes veškerou snahu se vám na rizikových partiích stále drží tuky zuby nehty? Možná totiž hubnete špatně a váš typ postavy potřebuje úplně jiný přístup. Nejčastěji je to právě typ postavy hruška, u které je potřeba na to jít správně stravou i pohybem.

Jak vypadá typ postavy hruška

Typ postavy hruška lze poznat poměrně jednoduše. Má výrazné boky, hýždě a stehna. Oproti tomu disponuje menším břichem a úzkými rameny. Trochu připomíná Věstonickou Venuši. Na problematických partiích se velmi snadno ukládá podkožní tuk, takže ženy s touto postavou mají větší sklony k tvorbě celulitidy, vzniku křečových žil, problémům s klouby či osteoporózy. Naopak se jim vyhýbají kardiovaskulární nemoci.

Čtěte také: Jídelníček pro dostatek bílkovin. Co jíst pro hubnutí a svaly?

Postava hruška jak zhubnout

Postava ve tvaru hrušky trápí především ženy. Muži sice mohou mít o něco silnější kyčle a stehna, ale není to stejný tuk jako u žen. Postavu typu hrušky máte tehdy, když si vydělíte obvod pasu obvodem boků a výsledné číslo bude menší než 0,75. Jestliže máte více, jste naopak postava typu jablka.

Změnit tvar vaší postavy je poměrně zdlouhavé, ale rozhodně to jde. Mnoho žen hubne na úkor svalové hmoty, což je špatně. Musí se od základu změnit strava i pohyb. Potřebujete dostat postavu do symetrie. Svůj typ postavy totiž změnit nemůžete.

Postava hruška jídelníček

Tak jako všem lidem i ženám s postavou hruška svědčí zdravé stravování bohaté na zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, libové maso, ryby, vejce a celozrnné potraviny, semínka, ořechy, zdravé oleje atd. Dbejte na pestrost a lehkost.

Existují ale i nevhodné potraviny. Jsou to ty, které mají vysoký glykemický index a vysoký obsah sacharidů. Proto se vyhněte sladkostem, zákuskům, pochutinám, bílému pečivu, těstovinám, rýži, bramborám i banánům. Vhodné nejsou ani výrobky ze smetany, tučná masa, smažená jídla a alkohol.

Strava by měla být speciálně kontrolovaná s důrazem na proteiny. Příjem bílkovin je vhodné udržovat na 2 g na kilogram tělesné hmotnosti.

Čtěte také: Jak nemít hlad: Obelstěte svůj žaludek a přestaňte se přejídat

Postava hruška cviky

Je jedno jakou má kdo postavu, nikdy by se nemělo vynechávat zahřátí a protažení. Tím připravíte svaly na následující zátěž. Zahřejte se rozběháním, skákáním přes švihadlo či na stacionárním kole. Necvičte každý den to samé, ale udělejte si denní plán, aby vás to stále bavilo a změny na sebe nenechaly dlouho čekat. Postupně zvyšujte zátěž. Klidně střídejte horní a dolní polovinu těla. Nezapomínejte ani na boky, které mívají hrušky širší. Nejlepší je posilování středu těla a břišních svalů celkově, ale nechte břicho také odpočívat.

U tohoto typu postavy nejde o to, že máte zhubnout, ale musíte budovat svalovou hmotu. Na kyčlích a stehnech máte totiž mnoho tuku a toho se potřebujete zbavit. Cvičte hýždě, stehna i lýtka s nižší váhou a s co nejčastějším opakováním. Cviky různě kombinujte, ať zapojíte co nejvíce svalových skupin. Skvělé jsou dřepy, mrtvé tahy, výpony na špičkách atd. Vzroste váš energetický výdej a tuky se budou přeměňovat na svaly (takto si to alespoň můžete představit).

Samozřejmě asi nechcete mít vysportovanou jen dolní polovinu těla a zbytek ne. Proto je potřeba cvičit celé tělo. Na horší polovině zvýšíte objem nejlépe tak, že budete cvičit s těžším závažím a po menších opakováních. Na každou část si vyberte pár cviků a několikrát opakujte.

Mimo posilování je velmi důležitý také aerobní pohyb, což je pohyb při vyšší tepové frekvenci a střední intenzitě alespoň 45 minut. Ideální cvičení jsou běh, rychlá chůze, indiánský běh, tanec, aerobic, plavání, cyklistika atd. Dejte si nějakou aerobní aktivitu dvakrát až třikrát týdně a uvidíte, jak se budete skvěle cítit i vypadat.

Čtěte také: Hubnutí chůzí. Jak zhubnout a sportovat bez kondice

Na konci tréninku můžete ještě chvíli poskakovat na místě. To je velmi účinné při shazování tuků. Na konci tréninku nezapomeňte na strečink.

Co při cvičení nedělat?

Při cvičení se nikdy nesoustřeďte jen na spodní polovinu těla. Protože právě u vaší postavy se snadno vytvoří svaly a zvýrazníte si tím vaše neoblíbené partie. Není vhodné ani nadměrné posilování stehen a hýždí. Všeho s mírou. Pokud by vám na těchto partiích narostly svaly až příliš, partie se zvýrazní. Tuk tam totiž zůstane a k němu se přidají i svaly. Stehna, hýždě i boky budou vypadat mnohem větší, což by vám asi přílišnou radost neudělalo.

Kdy jsou vidět výsledky?

Přibližně po třech měsících pravidelného cvičení a dodržování zdravé stravy můžete zaznamenat první zlepšení. Obrysy vašich svalů budou viditelnější, protože začne mizet tuk, ale objeví se svaly. Vaše postava začne být víc symetrická a hlavně se budete cítit mnohem lépe. U každého je to ale jiné. U některých žen se změny začnou projevovat rychleji a u jiných o něco později. Přijdou ale vždy, proto to nevzdávejte.

 

Jak se má oblékat typ postavy hruška?

Noste volnější a vzdušné topy, nabírané rukávy, výstřihy a klidně i nápadné vzory. Zvýrazněte ramena a prsa. Volte světlejší barvu vršku a na dolní část těla oblékejte barvy tmavší a bez vzorů či zdobení. Zbytečně by vás rozšiřovaly. Klidně noste šaty podle libosti. Nenoste pásky, vysoké kalhoty a bundy, které končí na bocích.

Jak se hruškám daří zhubnout?

Ženy, které mají typ postavy hruška, se musí smířit s tím, že nehubnou tak rychle, jako jiné typy. Nejrychleji se u nich hubnutí projeví v obličeji a na prsou. Teprve později přicházejí na řadu i problematické partie. Je to ale určitě běh na dlouho trať a ne každý vydrží. Je důležité zaměřit se na zdravý a vyvážený jídelníček, dostatek vhodného pohybu a uvidíte, že to půjde. Nutné je vytrvat, neočekávat hned zázraky a nevzdávat se při prvním neúspěchu. Držíme vám palce!

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Typ postavy hruška: jak konečně zhubnout?