Menu
JenOHubnutí.cz
Cvičení a posilování

Hubnutí chůzí. Jak zhubnout a sportovat bez kondice

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

17. 7. 2017

Ke zdraví a štíhlé linii pomáhá už 6000 kroků denně. Musí se ale jednat o svižnou chůzi, ne o procházení se kolem výloh obchodních domů. Jak na hubnutí chůzí?

Delší, alespoň 40 minut trvající procházka denně udělá s vaší kondicí zázraky. Při hubnutí chůzí dochází k efektivnímu, pomalejšímu spalování tuků.

Rychlá chůze – spalování pomalu ale efektivněji

Proč je pomalé spalování tuků při hubnutí chůzí účinnější, než například lekce zumby? Klidnější, a přesto rázná aktivita, jako je rychlá chůze, nastartuje hubnutí díky optimálním hodnotám tepové frekvence, ve kterých se vaše tělo při provádění bude nacházet.

Při výbušnějších kardio aktivitách (zumba, jumping nebo aerobic) se lehce, především máte-li nadváhu, dostanete do vysokých hodnot, a vaše tělo začne ubírat sacharidy a nikoliv tuky – a spalování cukrů u hubnutí není žádoucí, jde o spalování tuků.

Hubnutí chůzí – proč je lepší než běh

Pokud nemáte ještě dobrou fyzičku, máte nadváhu a chcete se začít hýbat, není nic efektivnějšího než obyčejná chůze. Hubnutí chůzí je pro začátek vhodnější než běh, který především u obézních osob a osob s nadváhou může běhání způsobit problémy s kolenními klouby.

Při běhu se navíc, pokud nejste na pohyb zvyklí, snadno dostanete na vysoké hodnoty svojí tepové frekvence a tělo tak začne místo tuků spalovat cukry, stejně jako jsme si to ukázali na příkladu aerobiku nebo zumby. S chůzí budete moci snáze kontrolovat svoji tepovou frekvenci, která by měla pro optimální spalování být kolem 60-75 procent vaší maximální hodnoty tepovky.

Zhubla jsem chůzí – je to možné?

Až vám příště vaše dobře vypadající kamarádka sdělí, že se do formy dostala pochodováním, neotáčejte se na podpatku. Měla pravdu! Chůzí se opravdu pálí tuky, je ale třeba nasadit chůzi rychlou, nikoliv procházkové tempo.

Rychlá chůze km/h – jaké tempo spaluje kalorie?

Vsaďte na měření pomocí sportovních aplikací v telefonu, které sledují čas, vzdálenost a průměrnou rychlost chůze. 6 km/h je tempo pro rychlou chůzi, potřebné ke spalování kalorií. Nejdříve ale rozehřejte svaly těla volnou procházkou, až potom nabírejte rychlost.

Rychlá chůze – kalorie mizí bez velké námahy

Za hodinu rychlé chůze (5-6 km/h) spálíte různé množství kalorií v závislosti na vaší váze. Například osoba, vážící 80 kg, spálí za hodinu svižné chůze 6 km/h průměrně 435 kcal, což je jedno hlavní jídlo nebo kousek čokoládového dortu. Rychlou chůzí a kontrolou svého jídelníčku tak můžete zhubnout až 3 kg za měsíc!

Chůze do kopce – hubnutí bleskově urychlí

Chůze do kopce donutí naše tělo spálit až o 70 kcal více než při pohybu na rovném terénu. Zařaďte do svého pochodového tréninku alespoň jednou týdně výšlap menších kopců, u kterých se trochu více zadýcháte.

Účinná je také chůze do schodů, která je někdy ve vašem bydlišti dostupnější než kopce. Po kopcovém či schodovém dni si dejte odpočinek nebo jen lehkou procházku, zvlášť, pokud jste předtím nikdy nesportovali.

Chůze na běžeckém pásu – hubnutí ve dne v noci

Máte čas na trénink chůze jen pozdě večer po práci a nechce se vám ve tmě vyrážet do ulic? Najděte si posilovnu, kde budete moci s neomezeným vstupem trénovat chůzi na pásu v době, kdy to váš program dovolí.

Čtěte také: 7 potravin, které ničí vaše ploché břicho

Nezapomeňte kontrolovat tepovou frekvenci, protože budete mít nejspíš tendenci pochodovat na pásu svižněji než obvykle. Pusťte si do sluchátek oblíbenou hudbu, ať vám trénink na pásu nepřijde příliš jednotvárný. Kdykoliv to ale bude možné, dejte přednost chůzi na čerstvém vzduchu, vaše srdce a mysl vám poděkují!

Rychlá chůze – spalování nastartují trekové hole

Investujte do trekových holí pro vaše tréninky! Seženete je už od pár set korun a budou skvělými pomocníky pro účinnější posílení těla při chůzi. Zatímco při obyčejné chůzi zapojujete z větší míry pouze dolní končetiny, tzv. nordic walking (chůze s holemi) dává zabrat i zádovému a ramennímu svalstvu, které si především ženy často přejí zpevnit. A navíc stále efektivně spalujete kalorie a trvale (to znamená pomalu) snižujete hmotnost.

Čtěte také: Nejlepší cviky na břicho a zadek. Jsou snadné!

Vyzkoušejte rychlý pochod s holemi a uvidíte, jak se už po deseti minutách zpotíte a ucítíte jemnou bolest svalů, o kterých jste ani netušili, že je na těle máte. Dejte pozor, ať nepřekračujete hodnoty tepové frekvence pro spalování tuků.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Hubnutí chůzí. Jak zhubnout a sportovat bez kondice