Chcete si pročistit organismus, nastartovat hubnutí nebo podpořit imunitu? Správně provedená detoxikace vašemu tělu uleví a postaví vás opět na nohy. Jednou z nejúčinnějších forem detoxu je popíjení čisté vody.
Co vám přinese detoxikace organismu vodou?
Více energie
Pokud budete dodržovat optimální pitný režim v kombinaci s lehkými nízkokalorickými jídly, ustálí se vám hladina krevního cukru. Výsledkem bude vyrovnaná hladina energie v průběhu celého dne.
Zdravě vypadající pleť
Dehydratovaný organismus poznáte mimo jiné kromě vysušené pokožky. Kůže je orgánem, ze kterého tělo čerpá potřebnou vodu v případě dehydratace, a proto je její stav výborným ukazatelem míry zavodnění. V případě suché pokožky tedy jako první sáhněte po sklenici vody a až poté se vydejte do drogerie pro nový hydratační krém.
Prevenci bolestí hlavy
Jestliže trpíte na časté bolesti hlavy, na které často nezabírají ani pilulky proti bolesti, může se jednat o nedostatečný příjem vody. Naopak pravidelné popíjení tekutin může působit jako účinná prevence nepříjemných migrén.
Voda má vliv i na další zdravotní potíže:
- chudokrevnost
- astma
- zánět průdušek
- revmatismus
- překyselení organismu
- diabetes
- vysoký krevní tlak
- trávicí potíže
- obezita
- závratě
- ledvinové kameny
- arterioskleróza
- onemocnění močových cest
- záněty očí
Lidské tělo je samá voda
Voda v lidském těle zabírá až 2/3 z jeho celkového objemu. Děti přitom mají v organismu vody více, staří lidé zase méně. Během stárnutí se totiž voda z těla postupně vytrácí. Dostatečný pitný režim je však v každém případě naprostým základem, a to v jakémkoliv věku. Bez vody nedokáže lidské tělo zajistit vylučování škodlivin a potřebnou detoxikaci a nezvládá ani další základní funkce.
Pijte čistou vodu
Každý den je potřeba přijímat dostatek tekutin. Zavlažovat organismus byste měli hlavně po ránu, protože tehdy bývá nejvíce dehydratované. Klíčovou tekutinou je přitom čistá voda. Pouze voda dokáže odbourávat toxiny a zplodiny látkové výměny z buněk a tkání a popohání k činnosti základní detoxikační orgány, kterými jsou střeva, játra a ledviny.
Při detoxu zapomeňte na kávu
Skvělým pomocníkem té nejúčinnější detoxikace je pramenitá nebo kohoutková voda, která je buď přefiltrovaná, nebo alespoň delší dobu odstátá. Naopak zcela nevhodné je pití kávy, černého čaje, alkoholu, slazených a energetických nápojů. Ze svého pitného režimu vyškrtněte i kupované džusy, které jsou plné cukrů, barviv a konzervantů.
Čerstvé šťávy a bylinky jsou povolené
Pokud si chcete pitný režim zpestřit, můžete si doma připravit čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávu. Vhodné jsou i bylinné čaje, které podpoří činnost ledvin, jater a střev. Prospěšné účinky má třeba máta, meduňka, heřmánek, pampeliška, fenykl nebo kopřiva.
Kolik vody byste měli za den vypít?
Dospělý člověk by měl na každých 15 (i načatých) kilogramů své váhy vypít alespoň 0,5 l vody. Pokud venku panují horka nebo se více potíte, budete potřebovat ještě více tekutin. Velmi dobrá je na detox voda s citrónem, který vyrovnává pH v organismu a dodává mu i vitamin C. Snažte se pít pravidelně a průběžně během celého dne. Nárazové pití většího množství tekutin tělu vůbec nesvědčí.
Vodní detoxikace těla – návod
Domácí detoxikace organismu je jednoduchá a velmi účinná. Důležité je držet se několika zásad, které vám pomohou detoxikaci dotáhnout do zdárného konce.
- Začátek detoxikace si stanovte na den, kdy nebudete muset pracovat, cestovat nebo se jakkoliv stresovat. Nejlepším časem je víkend nebo relaxační dovolená. Pokud byste byli pod tlakem, přehlcení prací nebo by vás sužovala nějaká nemoc, detoxikace by neměla žádný smysl.
- 14 dní před začátkem detoxikační kúry nejezte žádné maso, uzeniny, mléčné výrobky a smažené pokrmy. Vyhněte se i pití kávy, černého čaje a alkoholu.
- Přibližně 3 dny před detoxem vyškrtněte z jídelníčku i zdravé tuky, jako jsou rostlinné oleje, avokádo, ořechy a semínka.
- 2 dny před samotným startem se zaměřte na jeden druh potraviny, kterou budete po tuto dobu konzumovat (např. brambory, mrkev, jablko). Je na vás, zda zvolíte vařenou nebo syrovou zeleninu či ovoce. Tepelně zpracované jídlo bude vyhovovat zejména lidem s trávicími potížemi nebo vysokým krevním tlakem. Pokud jste zcela zdraví, zásobte své tělo syrovou zeleninou nebo ovocem.
- Na pití čisté vody přecházejte pozvolna. Pokud máte denně na talíři maso, mléčné výrobky, sladkosti a přemíru živočišných tuků, měli byste na vodní detox přecházet obzvlášť pomalu a s citem.
- Denně vypijte alespoň 2 l čisté vody, do které můžete občas přidat i kapek citrónové šťávy. Pokud si chcete být zcela jistí čistotou vody, předem si ji převařte nebo přefiltrujete ve speciální konvici. Vodu můžete kombinovat i s bylinným nebo zeleným čajem, který obsahuje velké množství antioxidantů. Zelený čaj a detoxikace k sobě zkrátka ladí.
- Tekutiny vám dodají i smoothies a ovocné či zeleninové šťávy. Obzvlášť účinná detoxikace organismu je možná díky popíjení čerstvé řepové nebo celerové šťávy.
- Vyhněte se překombinování nápojů. Pokud se rozhodnete pitný režim zpestřit šťávami, držte se čistých šťáv a zbytečně mezi sebou nekombinujte více druhů ovoce či zeleniny. Vše by mělo být lehce stravitelné a co nejčistší. Díky tomu dáte tělu dostatek času, aby si na změnu režimu zvyklo a mohlo se začít čistit.
- Během detoxu nemusíte hladovět. Hlavním cílem detoxikace je odplavení nežádoucích látek z těla, rozhodně se však nejedná o půst nebo hladovku. Proto můžete konzumovat ovoce, zeleninu a celozrnné obiloviny v malých porcích rozdělených rovnoměrně do celého dne. Hlavní je se nepřejídat a dodržovat pitný režim.
- Nelekejte se počátečních reakcí organismu. V průběhu detoxikace mohou přijít i nepříjemné stavy v podobě únavy, hladu, podrážděnosti, trávicích obtíží a kožních problémů. Jedná se o vedlejší příznaky očisty organismu a zhoršují se zejména tehdy, kdy do detoxu skočíte po hlavě bez dostatečně dlouhé přípravy.
- Přidejte lehký pohyb ve formě protahování, jógy nebo pilates. Naopak se raději vyhněte běhu, cyklistice a posilování.
- Po skončení detoxikace se navracejte k běžnému režimu velmi pomalu. V prvních dnech nezatěžujte tělo živočišnými produkty a velkými porcemi. Vašim cílem by mělo být racionální stravování, které jste schopni dlouhodobě dodržovat.